| imiplacemov a întrebat:

Ce pot face pentru a avea unghiile mai rezistente? Sunt foarte moi ca o coala de hartielaughing sad

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Si eu am aceasta problema.
eu folosesc un tratament d la deborah: http://butic.machiajul.ro/img/p/48-286-thickbox.jpg. poate fi folosit si ca un lac transparent deoarece rezista p unghii mai multe zile si se comporta ca un lac normal sau poate fi folosit ca baza d manichiura, adica poti da peste el cu alte lacuri colorate.
se mai zice ca uleiul incins intareste f mult ungiile. daca ai unghiile lungi poti sa incinzi putin ulei si sa tii unghiile in el cateva min.
la fel se zice si despre uleiul d ricini.trebuie doar sa masezi cu el unghiile inainte d culcare deoarece dupa ce te culci nu mai umblii in apa, deci uleiul va actiona mai repede si mai eficient decat p timpul zilei.
uleiurile nu stiu cat d mult ajuta deoarece eu nu le-am incercat, insa sunt f multumita d tratamentul d la deborah.

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar ma tem ca asa o sa le ai toata viata.Eu asa sunt. Oricate tratamente am facut, cu ulei de masline, cu produse speciale cumparate expres, tot moi sunt.Si asta tine de metabolismul calciului al fiecarui organism.Am reusit intr-o vreme sa le am mai tari cand le dadeam constant cu oja. Dar nu am avut unghii lungi sau manichiura frantuzeasca nici o data.Intotdeauna m-am uitat cu jind la cele care fara nici un efort au unghii splendide.Acuma...poate la tine nu este asa! Eu, la ocazii, am recurs la unghiile aplicate.Si ce mandra eram!

| Bogdana a răspuns:

1. Pune-ti degetele in ulei de masline cat de fierbinte poti suporta(pentru a nu te arde) apoi sterge-le cu un servetel. 2. apa cu sare (la jumatate de litru de apa se pun doua linguri de sare, si inmoi unghiile acolo inainte de culcare pentru 10-15 minute 3. ungi unghiile cu zeama de lamaie. 4. mai poti incerca Calciu cu vitamina D pastile sunt foarte bune.Succes!happy

| Anecherry a răspuns:

Maseaza-le cu ulei de ricin; vor deveni mai tari si mai rezistente.

| alexalex07 a răspuns:

, scuze ca iti spun dar uh mai bea lapte ca are calciu e bun si la unghi si la tot eu beau si ma mentzi in forma imi mai spun astya de prin sat... ma ce bine arata ...ma da uh te duci la sala laughinglaughinglaughingrolling on the floor,,,, nu nene esti nebun du-te ma ca uh te duci etc iti spun eu bea o cana de lapte direct de la sursa

| TzrM a răspuns:

Incearca sa le ti in ulei de masline sau sa te dai cu ulei de masline, eu asa fac si mergebig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tii le dai tot timpul cu lac incolor il poti gasi in foarte multe magazine nu e scump sau daca nu vrei cu lac incolor poti folosi si lacuri colorate

| capricc a răspuns:

citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...

| Ralluxd a răspuns:

Poti folosi un tratament sau un lac de unshii specific pentru asa cevabig grin.

| blacksnow a răspuns:

Sincer ca sa ai unghiile mai rezistente si sa creasca ma repede spaland vase