| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti face cand te chinuie un lucru foarte mult timp, cand nu gasesti o rezolvare, cand nu ai sau nu poti cu cine sa te sfatuiesti, cand astepti o minune si ea nu mai vine, cand te straduiesti sa nu iti pierzi speranta, credinta si optimismul. Ce faci cand ai de ales din 2 cai, una mai ingrozitoare ca alta si ce faci atunci cand de acesta alegere depinde viitorul tau? ce faci cand te simti singur fara nici un ajutor, si stii ca acesta problema te depaseste... te innebuneste.aceeasi gand, aceeasi framantare psihica, e insuportabil.Cat am fost plecata in vacanta, reuseam sa imi mentin moralul, sa ma bucur de fiecare clipa, dar cum ajung acasa lucrurile se schimba, in rau.Ma culc, ma trezesc cu acelasi gand, ma bantuie, ma ingrozeste... vreau sa scap, nici mie nu imi vine parca a crede, as vrea sa ma trezesc la realitate, dar din pacate asta-i realitatea.Imi ascund sentimentele, desi stiu ca nu e bine sa fac asta-tristetea, bucuria, poate daca cineva ar stii cu adevarat ce e in sufletul meu m-ar putea ajuta.Nu am nici cea mai vaga idee ce as putea sa fac, dar daca mi-ar spune cineva ce sa fac sa ies din starea asta, as face.Am si eu ca orice om niste vise, ele imi alina durerea uneori si sper ca voi ajunge pana la urma acolo unde trebuie si acolo unde imi doresc.Va multumesc celor care au citit tot.(Sper sa nu imi fie stearsa intrebarea)

1 răspuns:
| Razvan a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu psihologul scolii in caz ca inca mai esti la scoala/liceu/facultate. E gratis si iti este garantata confidentialitatea.Genul asta de probleme pot degenera in depresii.Cand nu gasesti cauza tinzi sa devii paranoic, sa te temi de lucruri si oameni imaginari.Problema si solutia e la tinewinking