| AvalohAlyn a întrebat:

Cum îmi fac un rost în viața dacă am depresie/anxietate, iau antidepresive și momentan sunt pensionat de boala temporar?(24 ani)Și ce as putea face cu multul timp liber pe care îl am temporar?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu recomand cu căldură cartea Robert L. Leajy, Învinge depresia. Se găsește tradusă în librării.
Acolo vei găsi multe sfaturi despre modul în care să te tratezi singur,

| SilentRain a răspuns:

Ceva ce îți place, ceva util pe viitor
Bafta cu depresia, sper sa te faci mai bine și sa vezi ca viata nu e doar gri, o poți picta asa cum dorești tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apucate de un sport. chiar nu ai nici un vis? Eu o sa ma apuc de karate asa cred eu ca pot invinge depresia si anxietatea facand ce mereu mi-am propus.asa si tu trebuie sa gasesti ceva sa te recreeze.si ai grija ca momentan esti pensionat temporar dar tu daca nu faci nimic avand episoade psihotice poti ajunge la schizofrenie sau psihoza in cativa ani ...nu ai fi primu.si eu de la tulburarea de personalitate schizoida pot ajunge la fel.ai grija de tine iti doresc multa sanatate si incearca sa faci ceva in privinta asta. pune in practica nu doar intreba utilizatorii si nu faci nimic in schimb ce ti se spune.

| CosminCD a răspuns:

Viața este un dar pe care îl primim din partea lui Dumnezeu. Merită să trăim frumos, să ne bucurăm de tot ceea ce avem și da, poți să-ți faci un rost. Schimbă-ți atitudinea despre tine, despre viață și privește înainte. Abordează totul prin prisma unei gândiri pozitive. Să nu uiți că nimic nu ar trebui să te oprească din a-ți face un rost în viața indiferent de cine ești sau în ce clasă socială te-ai născut. Îți doresc succes!

P.S.: Uite, ascultă istoria acestui om. Este uimitoare!
https://www.youtube.com/watch?v=XO8Dr_J08xU

| hamate a răspuns:

Investeste in tine, apuca-te de un sport, iesi la un fotbal, cauta persoane in situatia ta si fa schimb de experiente de ele