| MissPinkPurple a întrebat:

Ce profesii stiti in domeniul informaticii si ce trebuie sa faci la fiecare?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Depinde la ce te referi prin informatica.
O sa-ti spun ce stiu eu, ca si... nu pot spune informatica, dar ca profesii ce tin de aparate gen pc, camere video, etc.
Pai in primul rand, poti invata sa lucrezi foarte foarte bine in photoshop, oamenii care stiu sa-l foloseasca la perfectie, sunt foarte cautati, daca inveti asta, ajungi foarte departe, gamer developerii il folosesc, pentru reviste se foloseste, pentru retusari, pentru fonduri, pentru O GRAMADA de chestii, deci daca inveti asta, ai multe sanse.
Poti invata editare video, eu, din cate stiu acum, as putea sa lucrez la stiri, acolo sunt editari simple, si oricine invata timp de... nu stiu, 2 saptamani un program la perfectie, de obicei Premier Pro, poate lucra in asa ceva.
Ca si cameraman.
Poti invata foarte bine limbajul HTML, CSS, si altele care folosesc la contruirea si editarea unui site, este un domeniu cautat, si din care castigi destul de bine.
Poti incepe o activitate pe internet, pe cont propriu, cum am facut eu, si sa faci profit din youtube, ca in cazul meu, sau din bloguri.
Exemple de astfel de oameni care si-au inceput o afacere astfel sunt cei de la CreativeMonkeyz, Doza de Has, si mai gasesti.
De asemenea poti invata o gramada lucruri despre sunete, si daca te pricepi, poti realiza destule lucruri, de la a lucra in televiziune, la a face muzica pe cont propriu, sau intr-un studio.
Poti face foarte multe prin aceste lucruri.
Eu de exemplu, la ora actuala, stiu ceva editare in photoshop cat sa fac fara mare greutate reviste, stiu editare in Sony vegas si premiere pro cat sa lucrez in televiziune la editare video, a fi cameraman se invata, stiu chestiile de baza in limbajele HTML si CSS, deci din toate astea, as putea atat sa-mi gasesc de lucru undeva, cat si sa lucrez pe cont propriu.
Plus mai poti scoate bani si din reparatul calculatoarelor, nu am incercat pentru ca nu-mi place sa stau sa instalez windows-uri, dar poti face si asta.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa faci o groaza de lucruri de la profesor la programator, administrator de retea, designer, grafician