| MoNsTeR a întrebat:

Ce puteti sa-mi spuneti despre LUPTELE LIBERE sau GRECO-ROMANE adica mai precis:
1.sunt grele antrenamentele? si de cate ori pe saptamana
2. ce efecte are asupra sanatati.ma refer la cresterea in inaltime si ce muschi se dezvolta sau altceva ce mai stiti voi
3.alte pareri cum vi se pare etc

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sunt sporturi care se bazează în special pe forţa brută. De aceea antrenamentele la sala de forţă, după alergare, sunt destul de dure. Se lucrează mult pentru muşchii picioarelor, pentru stabilitate dar şi partea de sus trebuie să fie capabilă de prinderi şi aruncări. La vârste fragede încetineşte creşterea.
Din câte am observat cei cu picioarele mai scurte, având stabilitate mai bună respectiv centrul de greutate mai jos sunt avantajaţi în timpul confruntărilor. Eu personal prefer sporturile mai complexe, artele marţiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luptele greco-romane sunt foarte grele big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu sunt l lupte greco-romane am 12 ani si cand m-am dus acolo aveam 1. 45 acum am 1. 52
deci t ajuta l crestereah inaltzimih antrenamentele sunt putin grele adica repetarileh sunt mai greleh si noi facem de 3 ori p saptamana luni, miercuri si vineri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. la luptele greco-romane trebuie sa ai bine dezvoltata partea de sus. si sunt putin mai grele decat luptele libere pentru ca se bazeaza mai mult pe forta
2.la luptele libere nu iti trebuie o foarte mare forta...in fine. depinde de stilul pe care il ai in lupta tongue.
Si despre dezvoltare. nu cred ca iti opreste cresterea thinking

| basinaDecuc a răspuns:

Sunt la lupt grecoromane de 2 ani si am luat locul 1 la cup intai iunie iti greste inaltimea si muschii si te intareste trebuie ori 5 zile pe saptamana seara ori 3 sau 4

| vicentiu8 a răspuns:

Acum sa iti spun sincer am facut si lupte greco-romane dar acum m-am apucat de libere ambele sunt la fel de grele poate dezavantajul e ca la greco-romane priza se face pana la brau eu lupte libere fac de 3 ori pe saptamana. cate 2 ore pe zi Luni, Miercuri si Vineri la CSS nr 5 Bucurestiwinking bafta

| Georgescu_Cristian_1963 a răspuns:

Da,cred ca opresc cresterea in inaltime