| MoNsTeR a întrebat:

Ce efecte are practicarea boxului? ma refer in principal la slabire si la inaltime(opreste cresterea o dezvolta sau nu o influenteaza) si cum decurge un antrenament.Mersi

4 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Ca orice sport practic, acesta va avea intotdeauna efecte asupra corpului. In general bune, insa sunt sporturi ca boxul (profesionist), care poate lasa sechele.

In principiu depinde de foarte multi factori: alimentatie, genetic, antrenament, timp, accidentari etc.

Pentru orice sport trebuie sa ai o dieta, o limita la antrenamente, un program mai bine zis etc.

Vei slabi sau te vei ingrasa depinde de ceea ce urmaresti sa faci. Vei dezvolta masa musculara slaba (in cazul in care faci multa aerobica). Iti vei intari musculatura si oasele din cauza impactului, nu influenteaza negativ cresterea (decat in momentul in care incepi sa ridici greutati si neadecvate la o varsta mica) etc.
In general, cum am mai spus, sportul va avea efecte bune asupra corpului si vei avea rezultate fizice in raport cu ceea ce faci si vrei. Daca vrei sa slabesti nu vei sta degeaba la antrenamente si vei trage mult, daca vrei sa te ingrasi vei manca mai mult decat de obicei si vei stimula cu ceva suplimente nutritive.

Pentru mai multe detalii lasa-mi un mesaj mai amanuntit.

Multa bafta!

| Boxii a răspuns (pentru Eduard):

Buna, eu am 14 ani boxul mi-ar putea opri cumva cresterea?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Orice sport care nu iti raneste corpul nu opreste cresterea, dimpotriva o amplifica din cauza secretiei de hormoni de crestere in timp ce dormi.

| Horia_8139 a răspuns:

Am practicat box 2 ani.boxul in general nu slabeste, ci dezvolta bicepsii si tricepsii.Din cate stiu cresterea nu este influentata.la inceput te pune sa te incalzesti cu niste gantere,iti testeaza reflexele,iar apoi te pune sa dai intr-un sac de box. apoi pentru rezistenta vin flotari si abdomene,iar cand devii ceva mai experimentat, te vei lupta cu alti colegi de varsta ta, iar daca obtii nu stiu ce titlu(cursurile de box mimeaza campionatele adevarate) te vei bate cu boss-ul (care e profesorul).tu da pumni numai in capul pieptului ca acolo doare cel mai tare.