| Seby90 a întrebat:

Ce reprezinta casatoria pentru voi?

Tot mai recent observ ca multi oameni considera o relatie / casatorie incetarea unei vieti sociale, practic trebuie sa iti lasi liberatatea deoparte, sa te dedici unei singure persoane, in mod special unei singure femei. Daca nu respecti aceste reguli vei fi trezit suspiciuni.

Pareri?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, casatoria este punctul culminant al unei relatii, o "incununare" a sentimentelor tale, si o recunoastere a lor pe plan social, legal si religios daca vrei. Presupune intr-un fel "to do things right". Cand iubesti, te simti mandru de celalalt si de relatia ta, si vrei ca totul sa devina oficial. Cat despre drepturi si obligatii, da, ele exista, insa daca stai putin sa le analizezi in Codul civil si Codul familiei, ele tin in primul rand de moralitate si sentimente. De exemplu: obligatia de fidelitate, de convietuire, de sprijin material si moral reciproc etc, pana la urma exista sau cel putin ar trebui sa existe intre doi oameni care pretind ca se iubesc. Ca aceste obligatii sunt consacrate si in lege, cu atat mai bine, insa marea majoritate le respecta involuntar. In niciun caz nu reprezinta o ingradire a libertatii. Cel putin din punctul meu de vedere, viata continua alaturi de celalalt, ca si pana acum, cu bune si cu rele. Unica diferenta este ca oamenii ce traiesc in uniuni liber consimtite (concubinaj), au mereu o portita deschisa. Nu imi convine ceva, imi iau bagajele si plec (uneori chiar pe neanuntate), fara a mai trece printr-un proces anevoios de divort, in cazul caruia trebuie sa si justifici motivele despartirii.

| Seby90 explică (pentru raluk27):

Da dar, daca stai sa te gandesti putin. asta este doar relativ, partea cu plecatul, despre ea vorbesc. Nu as vrea ca persoana de langa mine daca are dor de duca sa stea langa mine doar pentru ca ii este lene sa bage divort (Sau poate costisitor etc). Persoana iubita cred ca este legata de cealalalta prin sentimente. Bine, nu ma intelege gresit, nu sunt impotriva casatoriei doar ca pur si simplu si cu si fara mi se pare acelasi lucru. Bineinteles imi doresc o nunta and stuff. Si una este sa prezinti prietenilor, ea este prietena mea si alta este sa spui... ea este nevasta mea.

Cat despre drepturi si obligatii, am citit si chiar si cineva mi-a spus o chestie similara cu "nu m-ar deranja ca prietena mea sa se culce cu altii atata timp cat aceasta nu creeaza o legatura sentimentala cu acel cineva"... Okay, asta m-a deranjat sincer, practic sunt pro-fidelitate.

38 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O hărtie care atestă unirea dintre două persoane.
Pa, pa.

| Seby90 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu are nici o importanta pentru tine daca te vei casatori sau nu? Este o simpla hartie?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Seby90):

Bună.
În stadiul în care sunt acum, atât reprezintă, o hârtie!
Pa, pa.

| Seby90 explică (pentru Legiuitoarea):

Okay, am inteles, pa-pa si tie! Dang, nu poate omu crea un dialog ca ii zici pa din start! phbbbbt

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Seby90):

Bună din nou.
Am dat un răspuns general, nu că nu aș comunica. Departe ideea asta.
O noapte senină.
Pa, pa.

| IloveME a răspuns:

Nu sunt toti la fel sau daca cineva gandeste cum ai scris tu mai sus, sigur isi va schimba cand isi va gasi jumatatea!
Va schimba tot in viata lui!

| Seby90 explică (pentru IloveME):

Been there done that, cu toate ca imi rezerv dreptul de a fi ipocrit, parerea asta nu mi-am schimbat-o. Aceasta parere nu o impart doar eu, ci si oameni care se afla intr-o relatie (presupun ca cu jumatatea lor, nu?). Faptul ca ai un certificat de casatorie nu ar trebui sa iti ofere nici drepturi si nici obligatii, cu atat mai putin cred ca ar fi capabil sa iti influenteze dragostea fata de celalalt. Dar cum ai spus si tu, nu suntem toti la fel.

| IloveME a răspuns (pentru Seby90):

Pentru mine ar fi la fel relatia, egal ca sunt casatorita sau doar pe post de iubita!
In trecut nu gandeam asa, nu ma vedeam spaland chiloti la cineva toata viata sa stau la cratita etc
Dar acum ii diferit, chiar iubesc cu adevarat si vad din relatia mea atat eu cat si iubitul meu nu ne intereseaza ca trebuie sa renuntam la chestii doar ca celalalt sa fie bine! la. Asta ma refer!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU la "Dragoste si Sex"!

NU mai posta aiurea la alte categorii, doar pe motivul că ar fi mai vizualizate ( sau alte motive ), deoarece ÎNCALCI Regulamentul TPU şi ţi se poate SUSPENDA contul!

Pentru alte detalii despre "regulile" de pe acest site CITEŞTE Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Să-ţi răspund şi la întrebare : căsătoria reprezintă o mare "problemă", care a creat alte probleme.

Toate cele bune.

| Seby90 explică (pentru bursuc001):

Casatorie nu tine de dragoste?

| bursuc001 a răspuns (pentru Seby90):

NU neapărat!
Pot exista alte ZECI de "motive" ca să te căsătoreşti...

La categoria "Dragoste & Sex" se postează întrebările care reprezintă o PROBLEMĂ în dragoste sau una de natură sexuală!

O seară frumoasă.

| Seby90 explică (pentru bursuc001):

Te rog sa parasesti threadul meu, atata timp cat este off-topic nu ai motiv sa stai aici. Pot spune chiar ca esti ipocrit.

| bursuc001 a răspuns (pentru Seby90):

NU este off-topic deoarece ţi-am RĂSPUNS la întrebarea pe care mi-ai pus-o!

În PRIMUL rând, ar TREBUI să ai "puţin" bun simţ şi să NU te apuci să mă "cataloghezi" după bunul plac!

Eu m-am adresat FRUMOS şi NU am folosit diverse "apelative"!

Faptul că NU-ţi convine o mică "observaţie" NU-ţi dă dreptul să mă faci ipocrit!

Ori, poate că NU cunoşti semnificaţia acestui termen, aşa că poţi "studia" puţin linkul :
http://dexonline.ro/definitie/ipocrit

Ca să NU mai amintesc că, şi prin acest mod ( JIGNITOR ) de adresare, ÎNCALCI Regulamentul TPU!

"Prin intrebari neconforme ne referim la:
- intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc)
Prin raspunsuri neconforme ne referim la:
- postari injurioase..."
SURSA : http://www. tpu.ro/intrebari-frecvente#12

Toate cele bune.

| Seby90 explică (pentru bursuc001):

Salut, sunt familiar cu termenul ipocrit, si daca stau bine sa ma gandesc te descrie perfect.

Ai venit in topic fara ca sa ai un raspuns legat de acesta dar ai avut un of mare pe care sa il spui, si acela ca in privinta ta am ales categoria gresit. Deci, te iei de de iei de mine ca incalc regulile in timp ce tu la randul tau le incalci.

Parerea mea este ca am ales-o corect, eu am deschis topicul deci a fost decizia mea, atunci cand o sa vb de telefoane la categoria filosofie iti dau dreptul sa ma judeci. Pana atunci iti zic la revedere si te rog sa iti vezi de treaba ta.

Sau... te milogesti pe la vreo usa pentru userul anului sau mai stiu eu ce?

Nepotisme domnle, nepotisme!

O seara buna in continuare.

| bursuc001 a răspuns (pentru Seby90):

Eşti "irecuperabil"!

Ţi-am răspuns la întrebarea principală ( fără să-ţi dau detalii din viaţa mea privată ).
Dacă nu-ţi place răspunsul, e "problema" ta!

Te-am şi atenţionat că întrebarea ta ţine de "Conversaţii", lucru care, EVIDENT, te-a DERANJAT!

În aceste condiţii NU văd de ce am încălcat eu Regulamentul şi cu ce ( doar vi şi faci acuzaţii FĂRĂ să le dovedeşti ).

În privinţa celorlalte "observaţii" neavenite, îţi las ţie partea "nepotismelor" şi locul/şansa de a fi "userul anului"...

Dar, NU este "corect" să faci "teoria chibritului" ( conversaţie ) din "lipsă de ocupaţie" la o categorie atât de importantă, în timp ce alţi useri AU într-adevăr o problemă REALĂ şi au nevoie de ajutor!
Ajutor pe care NU-l pot primi în timp UTIL din cauza celor ca tine, care au impresia că DOAR postarea lor este importantă.

NU te "obosi" să-mi răspunzi şi NU te mai "deranjez".

O seară frumoasă şi ţie.

| Seby90 explică (pentru bursuc001):

Da erau vreo 100 de useri pe moarte la usa si eu ii tineam ocupat cu teoria mea.

Nu ai realizat ca nu esti binevenit? happy

| neutrino a răspuns:

Casatoria este libertatea de a trai in doi.

| Seby90 explică (pentru neutrino):

Cumva doar in doi?

| neutrino a răspuns (pentru Seby90):

Casatoria se pornese in doi, copii vin mai tarziu. Ei sunt rodul iubirii si o intregesc. Din pacate, de multe ori, copii sunt rezultatul sexului.

| Seby90 explică (pentru neutrino):

Biologic sunt doar rezultatul sexului. Ce-i drept un copil are nevoie de un camin, o familie iubitoare, bani (bine, nu copilul in sine, dar cresterea lui prevede niste cheltuieli, de obicei generoase). Parerea mea, cei care nu pot oferi toate acestea ar trebui sa fie privati de sex sau sa faca vasectomie.

| Azµre a răspuns:

E o prostie, vei fi la fel de liber și atunci... cred că aici e vorba de mentalitatea fiecăruia dintre parteneri.

| Oana92 a răspuns:

Cu o astfel de gandire acei oameni sigur vor ajunge si la divort...

| Seby90 explică (pentru Oana92):

De ce consideri gandirea mea gresita? Eu o consider pe a ta gresita, poti sa argumentezi de ce?

| Oana92 a răspuns (pentru Seby90):

Cred ca nu ai inteles ce am vrut eu sa spun!
Eu cred ca iubirea, fie ea si oficializata printr-un certificat, inseamna printre altele si libertate. Si mai cred ca o relatie fericita presupune doi oameni care au si activitati individuale. Nu cred ca din moment ce te-ai casatorit trebuie sa iti rezumi viata doar la cea de familie. E adevarat ca trebuie sa te dedici doar pertenerului in sensul ca nu e ok sa mai ai si o alta relatie, dar daca cei doi parteneri stau mereu unul in compania celuilalt rutina si plictiseala vor interveni mai repede.

| Seby90 explică (pentru Oana92):

Intr-adevar, nu te intelesesem, si iti dau dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Casatoria e mai mult decit o formalitate, ea este un rezultat al dragostei, al intelegerii, al respectului reciproc. Casatoria e ceva sfint, iar familia creata devine o celula a societatii. Sa nu uitam: casatoria mai e si o serie de responsabilitati noi care cer a nu fi neglejate. In sfirsit casatoria e o hotarire ce-ti schimba radical toata viata.
Te pup!

| Seby90 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, totusi ce parere ai despre cei care considera ca nu schimba mai nimic, practic sunteti tot aceiasi oameni, nu capatati puteri noi... just you and him.

| Raiiiisa a răspuns:

Unii se casatoresc doar pentru a fi casatoriti si a avea o verigheta pe inelar, nu toti. Unui barbat care a fost obisnuit cu viata buna si nebuna ii va fi destul de greu sa lase totul dintr-o data. Daca are o relatie lunga se casatoreste pentru ca adac nu ar face-o, iubita vezi doamne nu s-ar mai simti iubita.Cred ca prin casatorie le pun barbatilor un fel de "catuse", dar se inseala.Si cum zici daca nu respecti aceste reguli vei trezi suspiciuni, dar cand nu le respecti si nimeni nu isi da seama de asta deja treaba sta altfel.
Dar tu ce crezi desprea casatorie totusi?

| Seby90 explică (pentru Raiiiisa):

Sunt de acord cu actul in sine, dar nu ii vad sensul. Pot face o familie, avea grija de copii, si chiar a-mi insusi unele din atributiile nevestei pentru o armonie mai buna fara a avea nevoie de o hartie.
Practic este o inutilitate, cum spui de catuse, dac ti se acreste, ti se acreste si pleci.

| Seby90 explică (pentru Raiiiisa):

PS: Imi place modul tau de gandire.

| Raiiiisa a răspuns (pentru Seby90):

Sunt departe de a ma gandi la casatorie.dar privesc la cei din jur si vad multe.
Sunt de acord cu ceea ce zici tu ca esti in stare sa-ti asumi toate responsabilitati ca familia ta sa fie fericita, dar femeie de langa tine nu se va multumi cu atat si isi va dori si o casatorie ca sa fie sigura ca nu o sa intervina o separare intre voi si mai ales daca tu oferi toate astea o sa zica ca atunci de ce nu esti capabil sa te si insori.
Asa sunt unule nu se satura si vor tot, dar multe nu stiu ca prin asta poate nu isi aproprie barbatii de ele ce poate ii indeparteaza.

| Seby90 explică (pentru Raiiiisa):

Corect, pai da... de asta am spus ca nu sunt impotriva actului doar ca nu ii vad sensul. Cu siguranta va veni vremea cand voi propune si eu. Nu stiu cand totusi... only time will tell.

Personal, mi se pare stresant ca o femeie sa tot bata saua sa priceapa iapa.

| Raiiiisa a răspuns (pentru Seby90):

Ti-am lasat un mesaj privat:*

| Seby90 explică (pentru Raiiiisa):

Am verificat, in 5 mintue se rezolva.

| MiaAtasiei a răspuns:

Casatoria se face normal pentru a fi sigur pentru a te asigura ca esti apreciat si iubit de o persoana asta e din punct de vedere moral.mie mi se pare ceva necesar doar atunci cand in sfarsit vrei sa te linistesti si sa fii la casa ta

| Seby90 explică (pentru MiaAtasiei):

Buna, si daca partenerul tau ar avea o opinie (care se pliaza cu a mea) si ar considera ca nu reprezinta mai nimic decat o hartie, ca pentru el nu exista o 'trecere' la urmatorul stadiu si poate fi linistit la casa lui si fara ea, l-ai judeca?

| MiaAtasiei a răspuns (pentru Seby90):

Nu normal ca nu.