| diiiiiannnnaa a întrebat:

Ce reprezinta pentru. voi iubirea? happy [as dori sa'mi raspundeti prin cuv. voastre nu sa dati search pe google on the phone

Răspuns Câştigător
| rey a răspuns:

Nu Există iubire, doar senzaţie de ataşare, instinct de înmulţire, atracţie fizică adică selecţie naturală.
De câte ori am încălcat acest principiu am regretat, şi regret.

14 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Raspunsurile pe care le-ai primit dovedesc faptul ca, oamenii mai au sentimente si mai stiu sa faca deosebirea intre dragoste, ca implinire carnala si iubirea care reprezinta ceea ce sufletul nostru este pregatit sa ofere inca de la nastere.
Ai primit raspunsuri bune, foarte bune si exceptionale si poti alege pe care sa-l premiezi, pentru ca ele cuprind toata paleta sentimentelor omenesti.
Desigur sunt si cei care inca ratacesc si nu sunt siguri de sentimentele lor ori cei care au fost inselati in asteptari si iubirea le-a lasat un gust amar, insa cred ca cel mai important lucru este sa stii ca doar iubind te vei simti un om complex, pentru ca iubirea strabate toate varstele si ea ne innobileaza zilele.
Oamenii seci sufleteste se multumesc cu franturi, clipe si chiar cu "roitul" din floare in floare, insa vine timpul cand placerea carnala dispare si lasa un gol ce nu poate fi umplut decat de iubirea pentru tine ca individ unic in univer, pentru familia ta si pentru omul drag de langa tine, cu care ai trait si bune si rele si in sanatate si in perioadele de boala si care iti sta alaturi pana la ceasul de apoi.
Deci, iubirea exista, fiecare o poate gasi in sufletul sau si ea da dimensiunea realitatii de langa noi. Fara iubire exista doar stare de vegetare, exista doar singuratate.
Un mesaj pentru toti: iubiti cat aveti pe cine si respectati iubirea ca pe cel mai pretios dar al vietii.

mariana
| mariana a răspuns:

Este important sa alegi un raspuns care-ti place cel mai mult pentru ca, acesta este Regulamentul pe acest site. Nu poti sa fugi de raspunderea de a face o apreciere corecta, asa ca, este cazul sa te rasgandesti si sa finalizezi intrebarea, prin alegerea raspunsului care te satisface, apreciind, in acelasi timp, prin votul pe care il vei da, si la celelalte raspunsuri, la intrebarea ta.

| Cryssy a răspuns:

Iubirea este totul in viata. ...asta reprezinta pentru mine...

| Georgiana2905 a răspuns:

Iubirea... cel mai placut sentiment. Imi doresc sa o simt iar ca atunci cand am simtit-o prima data,. Imi este dor sa iubesc... dar totusi inca mai astept

| lia a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care prea putine persoane il pot avea. Multi se multumesc cu relatii care nu le aduc fericirea, pentru ca nu-si doresc mai mult. Se multumesc cu ce pot primi cu usurinta.
Iubirea este o iluzie, care dispare in momentul in care incepi sa cunosti persoana la care tii. Dupa ce-i cunosti defectele, deja incepi sa nu mai simti aceleasi lucruri pentru persoana respectiva. Si de multe ori, ii mai leaga doar obisnuinta. happy

| Criiss16 a răspuns:

Iubirea = viata. Sper ca te-am lamurit.tongue

Salutari.happy

| Instinkt a răspuns:

Iubirea=totul si nimic e chestia careti da aripi sa zbori dar e si cheatia (cand te desparti de cineva) care te omoara pentru iubire nu exista o definitie pur si simplu se simte si atat

| SimpleSergio a răspuns:

[as dori sa dai mai intai un search aici pe TPU inainte sa fi pus intrebarea asta ] happy.si probabil ai fi gasit raspunsuri care te-ar fi ajutat intr-o masura mai mare.

| diiiiiannnnaa explică:

@ rey, sunt de acord k tinewinking eu in mom acesta nu mai cred, dar vr sa ma schmb sa incep sa cred, pentru ca daca iubire nu exista. nu ar mai fi nimic... desi imi este greu si nu stiu daca voi reushi sa mai cred.

| diiiiiannnnaa explică:

@ Simple sergio - ar trebui sa incerci sa te exprimi mai putinwinking eu vreau sa vad ce raspund cei de pe TPU la intrebare mea nu sa vad rasp la intrebarile altorawinking te rog frumos abtine'te de la comentarii inutile happy

| diiiiiannnnaa explică:

Prefer sa nu nominalizez un castigator fiindca daca ar fi dupa mine, le'as premia pe toate, iar eu nu vr sa fac sau sa se creada k fac diferentze daca dau fundita. asa ca prefer sa nu o fac. big hug :*

| Xgirl a răspuns:

Pasiune...adika simti ca pe persoanah resp. ai vrea so ai lnga tine tot timpulove struck dar sincer nu stiu daca o sa mai cred in asa ceva mult timp deakum inkoloh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cite ori am spus si n-am fost auzit. Stau si va citesc intrebarile, stau si va citesc raspunsurile... si ma-ntristez... vorbesc in van, vorbesc pentru oameni care inca nu au trait si-si dau doar cu parerea. Uite nu mai departe de aici am raspuns, scurt, clar si la obiect. Am facut-o si in alte ocazii, asta a fost ultima dintre ele.
http://www.tpu.ro/......ititi-mai/
Judeca si spune-mi... am dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei ca floarea sufletului tău să nu se ofilească, stropeşte – i fiecare petală a simţămintelor cu iubire.
Totul este deşertăciune în afară de iubire. Războaiele, structuralizările sociale bolnave, mizeriile acestei lumi se datorează înstrăinării oamenilor de sinele lor care este Iubire şi atât.Noi nu suntem nimic altceva decât iubire şi în urma noastră nu rămâne nimic altceva decât tot iubirea pe care am lăsat-o acestei lumi.