| pipu a întrebat:

Ce rol are scoala in viata adolescentului pornind de la "Cea mai buna scoala e aceea care te`nvata sa`nveti"? [[fundabatting eyelashes ]].

Răspuns Câştigător
| traficanta a răspuns:

Pai scoala te formeaza pentru viitor din toate punctele de vedere.La scoala, fiecare din noi ne construim o imagine de sine ce ne ajuta sa actionam in viata, sa ne descoperim preferintele, interesele si valorile ce ne vor ajuta in explorarea profesiei, dar si a lumii in general.
Adevarata constatare din punct de vedere teoretic dar...practic, lucrurile nu stau chiar asa. Invatam la scoala, matematica, istorie, geografie, etc., dar nimeni nu ne invata cum sa gasim in noi resorturile care sa ne permita dezvoltarea completa, a noastra ca oameni.
Spre exemplu, artele frumoase precum muzica si desenul, nu ar trebui folosite pentru a ne pune pe noi sa cantam sau sa desenam, deoarece foarte putini avem astfel de talente, dar...cu totii ar trebuie sa invatam si sa stim cine au fost marii pictori si marii muzicieni ai lumii.
Nu exista ore in care noi sa putem dezbate problemele care ne framanta la fiecare varsta, asa ca...fiecare intelege ce poate, de la cine poate si fireste...asa cum poate.Am vrea sa stim unde gresim in a ne comporta cu noi si cu ceilalti, in a ne imbraca, a manca, a gandi, cum am putea corecta, cel putin, ce se mai poate corecta si ne-ar impiedica evolutia pozitiva.
Nesiguranta si indoiala in propriile forte, incep sa-si faca aparitia si cine nu are un model ce merita urmat (pentru ca trebuie sa recunoastem, este varsta alegerii modelului de viata) aluneca incet, dar sigur, spre nereusita, virusul cel mai periculos al unei societati.

1 răspuns:
| LauraLl a răspuns:

Pai.presupun ca are rolul de a'ti da variante din care poti alege ce cariera vrei.asa cred Funda?