| мιнαɛℓα36 a întrebat:

"De-ar fi sa-i luam pe toti la rând,
Si actualii dar si fostii,
Cei mai destepti de pe Pamânt
Au fost întotdeauna…PROSTII.

Nu te ruga la ursitoare
Sa-ti faca-n viata ta vreun rost,
Mai bine urla-n gura mare :
"Iubite Doamne, fa-ma….PROST!"

De ce sa tragi ca la galera,
Sa-nveti atâtea fara rost,
De vrei sa faci o cariera,
Ajunge numai sa fii…PROST.

In lumea asta cu de toate,
Unde se-nvata contra cost,
Pacat ca nici o facultate
Nu da si diploma de…. PROST.

Avem impozite cu carul,
Dar înotam în saracie
Si ce buget ar avea statul
Dintr-un impozit pe…..PROSTIE…

Ei sunt ca iarba, cu duiumul,
Sa nu-i jignesti, sa nu-i împrosti!
O, Doamne, de ne-ar creste grâul
Cum cresc recoltele de …PROSTI.

Si-n lumea asta rasturnata,
Unde cei strâmbi sunt cei mai drepti,
Savantii nostri mor de foame
Si numai PROSTII sunt destepti."

Si-acum intrebarea: Tu ai avut momente in viata, in care sa-ti fi dorit sa fi fost prost? Uneori iti doresti sa fii prost?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Îmi permit doar să continui cu o completare :
Totul se-nvârte-n Univers,
De la atomi la galaxii
Însă în capul unui PROST,
Întotdeauna fără rost,
Se-nvârt la infinit PROSTII.

Eeiii și dacă ar durea PROSTIA;
Măcar așa, vreo două zile
Și fără-o cură cu pastile,
Atunci oare de ce-ar fi pline
Spitalele din România?

Evoluăm, pe zi ce trece
Și astăzi e ceva banal
Să vezi cum o majoritate
Din lipsă de... maturitate,
Îi pun PROSTIEI piedestal. laughing

18 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Hopa! Oare unde ma clasez, sunt destept, sau macar am fost vreodata? Cred ca, eu am momente in viata cand imi doresc sa fiu destept.

| harciog a răspuns:

N-am idee despre prostie si nici daca ar exista destepti sau prosti dar, in mod sigur, as dori ca sa nu mai citesc de citeva ori aceeasi chestie trecuta de pe un site pe altul.

| Leocerba a răspuns:

Ceau, mihaela33. Cum e aia? Ai grija ce-ti doresti ca poate se implineste.
Chiar prost autentic nu cred ca mi-am dorit sa fiu dar am avut suficiente momente cand mi-a placut sa fac pe prostuta. Mi s-a parut de-a dreptu` amuzant. Stii, vine la mine cate cineva plin de venin, cu mintea strabatuta de nervi, sa-mi reproseze o chestie. Eu imi iau fata de prostuta imediat. Stii ce-i descurajez cu atitudinea asta? Practic nu mai au cu cine sa vorbeasca in raspar, in fata lor zambeste ca o floricica o prostuta, eu, si n-ai ce-i face...
Strategia e buna dar, nu stiu cum sa-ti explic, iti trebuie si date naturale pentru treaba asta. laughing

| мιнαɛℓα36 explică:

Pentru toti ceilalti care nu stiu sau nu au "dispozitie" sa caute, versurile sunt scrise de Victor Socaciu si tot el le si interpreteaza :
http://www.youtube.com/watch?v=9e5A1y0fKxg

| DakotaRoyse a răspuns:

Oooh, aproape în fiecare zi. Mai bine să fiu proastă cu chef de muncă, decât să procrastinez toată viaţa cu cartea în faţă şi să mă minunez de proştii din jur laughing

| sabin89 a răspuns:

Pai mai intai spune-ne cui ii apartine poezia.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru sabin89):

De ce? Ti-e sila sa cauti pe net? Daca iti place te informezi si punct!
Eu am pus ghilimelele de rigoare...

| sabin89 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ti-e sila! Ce expresie, de persoana educata!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru sabin89):

Scuze! Nu-s in apele mele...

| 4b a răspuns:

Mai bine "prost" decat "destept"winking

| RAY a răspuns:

In primul rand sa facem diferenta intre o persoana cu dizabilitati mintale de care nu-i frumos ca sa radem sau sa afirmam ca e o jignire handicapul lui, eu cred ca avem nevoie de mai multa empatie in viata noastra,suntem prea rai,prea ipocriti, falsi, mincinosi, prefacuti
eu mereu mi-am dorit sa cunosc stiinta
dar daca ma nasteam cu un handicap asta e
personal nu cred ca exista prosti si doar oamenii care au idei irationale, ilogice si ignoreaza stiinta la greu

| Delicacy a răspuns:

Nici nu ştiu exact unde mă încadrez.Pot spune că am momente şi de prostie fie voluntară sau involuntară, dar şi momente de străluciri intelectuale.Proastă,naivă,intelectuală,geniu...ce contează?
Nu-mi doresc să fiu nimic mai mult decât sunt, îmi place aşa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza cum gandesti si nu cum esti! Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-am dorit niciodata sa fiu prost, pentru ca, in opinia mea, cunoasterea e singurul impuls care te scoate din banalitate. Cunoasterea da un sens vietii, un rost. Acum, fiecare cu opinia lui.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu. Niciodata. Nu mi-am dorit, nu-mi doresc si nu-mi voi dori vreodata sa fiu prost.
Nu totul se rezuma numai la lipsa cunostintelor. Prostia inseamna de-obicei si lipsa bunului simt, golanie extrema etc...

Acestea sunt dovezi pure pentru o prostie.

| leeah23 a răspuns:

O sa iti raspund cu o alta intrebare : Ai vrea sa fi acea care face parte din mare majoritate de peste 95% din populatie care gandesc la fel, se poarta la fel, se imbraca la fel mai pe scurt niste sclavi obedienti si niste creiere spalate sau ai vrea sa fi din acei 5 % care sunt independenti in gandire, lucizi, originali, s.a.m.d? Daca ma intrebi pe mine eu vreau sa fac parte din cei putini dar buni nu din cei prosti si multi!

| AlexJr a răspuns:

"Tu ai avut momente in viata, in care sa-ti fi dorit sa fi fost prost?" pai numai momente d-astea am laughing
din cate stiu eu, prostia inseamna mai putina cunoastere, adica mai putin stres => viata mai lunga si fericita. fericita pentru ca nu vezi toate rautatile\nedreptatile care le vede un destept.

| T1beriu2000 a răspuns:

Nu