| anonim_4396 a întrebat:

Ce rugaciuni va spuneti inainte de culcare?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu am o rugaciune standard, rugaciunile mele difera de la o zi la alta, in functie de motive.In general ma rog pentru familie, prieteni, pentru oamenii din Africa Centrala(Malawi), care mor zilnic de foame; pentru mine-imi cer iertare pentru gandurile, faptele si vorbele mele, pe care le-am facut/spus cu buna stiinta sau fara sa-mi dau seama si nu in ultimul rand ii multumesc pentru ziua care a trecut, pentru ceea ce mi-a dat, pentru ca El este Tatal meu si ca-mi asculta rugaciunile.

11 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Fiecare dintre noi se roaga si pentru acest lucru foloseste una din rugaciunile pe care le-a invatat de acasa sau citeste dintr-o carte de rugaciuni. Eu iti voi reda doua rugaciuni una extrasa din Cartea "Adevarul si stiintele secrete" de Alex. N. Stefanescu, publicata in 31.0ctombrie 1928 care are urmatorul continut:
Prima Rugaciune:
Spirit de lumina, spirit de intelepciune al carui suflu da si reia forma oricarui lucru; tu, inaintea caruia viata fiintelor este o umbra, care se schimba si un abur care trece, tu, care te inalti pe nori si umbli pe aripile vanturilor; tu, care respiri si tot ce vine de la tine se reintoarce la tine. Miscare fara sfarsit in stabilitatea eterna, fii deapururea binecuvantat. Te laudam si te binecuvantam in Imparatia schimbatoare a lumii creiate, a umbrelor, a reflectelor si a imaginilor si aspiram fara incetare la limpezirea ta neschimbacioasa si nepieritoare, Fa sa patrunda pana la noi raza inteligentei tale si caldura dragostei tale; atunci aceea ce e miscator va ramane fixat, umbra va fi un corp, spiritul aerului va fi un suflet, visul va fi un gand si noi nu vom mai fi rapiti de furtuna, dar noi vom tine frana inaripatilor cai ai diminetii si vom dirija cursa vanturilor serii pentru a zbura inaintea ta. O, spirit al spiritelor, o, suflet vesnic al sufletelor, o suflet nepieritor al vietii, o, suspin creator, o, gura care aspiri si respiri existenta tuturor fiintelor in fluxul si refluxul cuvantului tau etern care e Oceanul divin al miscarilor si al Adevarului. Amin.
A doua rugaciune, redata de Papus este urmatoarea:
O, Dumnezeule Mare, care stapanesti toate lucrurile, mantuieste-ma de toate relele. O, Dumnezeule Mare, care ai harazit mangaiere tuturor fiintelor, harazeste-mi-o si mie.
Doamne, care ajuti si sprijini toate lucrurile, ajuta-ma si sprijina-ma in toate nevoile, in toate mizeriile, in indeletnicirile mele, in primejdiile mele; scapa-ma de toate impotrivirile, cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. In numele tatalui, care a creat lumea intreaga, (se face cruce), in numele Fiului, care a rascumparat-o (se face cruce), in numele Sfantului Duh, care a implinit legea, in toata a ei desavarsire (se face cruce). Ma arunc cu totul in bratele Tale si ma pun cu totul sub Sfanta Ta paza. Asa sa fie. Binecuvantarea lui Dumnezeu Tatal, sa fie pururea cu mine. Asa sa fie. Binecuvantarea lui Dumnezeu Tatal, care cu cuvantul sau a zidit toate lucrurile, sa fie pururea cu mine (se face cruce). Asa sa fie. Binecuvantarea Domnului nostru Iisus Christos, Fiul Marelui Dumnezeu, sa fie cu mine (se face cruce). Asa sa fie. Binecuvantarea Sfantului Duh, cu cele sapte daruri ale lui, sa fie pururea cu mine (se face cruce). Asa sa fie. Binecuvantarea Fecioarei Maria, cu Fiul Sau, sa fie intodeauna cu mine. Amin (se face cruce).
Intrucat aceste doua Rugaciuni le-am citit mai de mult si le-am scris intr-un caiet, m-am gandit ca ar fi bine sa le aduc la cunostinta si a altor credinciosi care ar vrea sa le stie sau sa se roage folosind-le.
Cred ca am fi mai buni daca sufletele noastre s-ar purifica prin Rugaciuni care nu pot decat sa ne inalte spiritul, sa ne faca mai buni, mai umani, mai iertatori cu greselile altora, pentru ca nimeni nu este perfect pe acest pamant.

| MADALINAAAA a răspuns:

Tatal nostru.

| Ellena a răspuns:

Tatal nostru

| selef a răspuns:

DOANME iti multumesc, am mai supravuetuit o zi.

| Zoombe3 a răspuns:

Cand nu uit sa le zic, le zic pe toate pe care le stiu.

| AllenTJ a răspuns:

Foare multe! not!

| Sara2 a răspuns:

Tatal nostru si doamne doamne ceresc tata

| 31ea a răspuns:

Tatal nostru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal Nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rugaciunile de seara din cartea de rugaciuni. Eventual si un psalm(50)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal nostru dupa Esenieni; Tatal nostru care esti in toate si in tot, Sfint este numele Tau, vie este imparatia Ta, facase voia Ta, precum in Cerurii asa si pre pamint. Piinea noastra cea spre Fiinta, dane-o noua astazi, si ne lasa noua datoriile noastre, precum si noi lasam datoriile datornicilor nostri, si ne ajuta cind suntem la ispita si ne izbaveste de cel viclean, caci a Ta este Imparatia, Slava si Puterea, in vecii vecilor. AMIN