| DZzyma a întrebat:

Ce sa fac? ati citit "Singur in fata dragostei"? dau funda celui care il descrie pe Radu Negrescu dp urmatoarele:1.vazut de un alt personaj 2.autocaracterizat 3.vazut de narator...

Răspuns Câştigător
| Katerine a răspuns:

Radu Negrescu este personajul principal din romanul\"singur in fata dragostei\"de Aureliu Busuioc.Era profesor de ifzica si matematica la o scoala din satul Recea Veche.Autorul il caracterizeaza pe personaj fiind o persoana agitata, cu ochii negri, subliniati de niste cearcane bine intunecate, cu fata ovala alcatuita din numeroase linii frinte.Viorica Vrabie, diriginta clasei a noua, il caracterizeaza pe personaj fiind un barbat de toata frumusetea ce face impresia unui baiat destept.Era o persoana care-i ajuta pe cei din jur, mai ales pe Viorica Mircevna, pentru ca aceasta persoana ii ra draga. Avea relatii bune cu Viorica, insa rele cu directorul, deoarece nu-i era drag, caci acesta era o persoana naiva, egoista si rea. Purta un costum negru, modest.Este tipul intelectualului, pentru ca e destept, simplu si educat.Acest personaj poate fi asemanat cu Gelu Ruscanu, eroul principal din drama realista \"Jocul Ielelor\" de Camil Petrescu, pentru ca acesta tot reprezinta categoria intelectualilor.La fel, mai poate fi asemanat si cu Gheorghe din opera \"Frunze de dor\" de Ion Druta, caci ambii au ramas fara iubire.Gheorghe o iubea pe Ruxanda, insa aceasta nu a ramas cu el pina la sfirsitul vietii, iar Radu Negrescu o iubea pe Viorica Mircevna, insa nici el nu s-a putut bucura de dragostea ei, pentru ca Viorica este o domnisoara de la oras.
Dupa parerea mea, Radu Negrescu este o persoana desteapta, educata si inteligen

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manual pag 77 ex 11 puneti creerii in miscare hodorogule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti un prost o sa mori daca o sa te gindesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sati spun un lucru dar pe mine cine ma ajuta tot la aceasta intrebare?

| Mariancik989 a răspuns:

Radu vazut de alt personaj-Invatator de fizica si matematica, un barbat de-o frumusete rara sa-ti stea ceasul.Era cu o roscovana, ar fi putut avea mai mult gust.E insurat dar nu traieste cu nevasta-sa. Face impresia unui baiat destept, desi pozeaza.