| Yrynella a întrebat:

A citit cineva robinson crusoe? poate cineva sa mi-l descrie pe personaj prin citeva cuvinte? ofer funda!

Răspuns Câştigător
| eugenl a răspuns:

L-am citit de 2 ori si-l am si in bibliotecawinking
Este vorba despre un naufragiat care a supravietuit pe o insula si care s-a intors pana la urma in societate, dar anii batranetii l-au intors pe propria sa insula.
A avut intr-adevar un negru care i-a tinut de urat, dar care a fost ucis de o sageata in timpul unei batalii pe mare. Cartea nu seamana deloc cu filmul.
Este un om descurcaret si si-a construit o fortareata pe insula si singura lui carte a fost biblia

3 răspunsuri:
| Yrynella explică:

Pe net pot sa ma uit si eu, dar am intrebat daca a citit cineva.

| eugenl a răspuns (pentru Yrynella):

L-am citit de 2 ori si-l am si in bibliotecawinking
Este vorba despre un naufragiat care a supravietuit pe o insula si care s-a intors pana la urma in societate, dar anii batranetii l-au intors pe propria sa insula.
A avut intr-adevar un negru care i-a tinut de urat, dar care a fost ucis de o sageata in timpul unei batalii pe mare. Cartea nu seamana deloc cu filmul.
Este un om descurcaret si si-a construit o fortareata pe insula si singura lui carte a fost biblia

| SunIsUp4ever a răspuns:

Robinson Crusoe s-a nascut in anul 1632, in orasul York, intr-o familie cumsecade, avand 2 frati.La 19 ani, impotriva vointei parintilor si prin dorinta de aventuri, impreuna cu un prieten, a fugit de acasa imbarcandu-se pe un vas.Aceasta nava a naufragiat langa Yarsmouth, insa echipajul a fost salvat de o alta nava.

| CLAUDE77 a răspuns:

Am citit.robinson crusoe este curajos, aventurier, supavetuitor, descurcaret.ti-ajung ca doar atit stiu.