| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa am pofta de mancare? mananc dulciuri iar cand vine vorba de mancare,mananc putin,cred ca vreo juma' de farfurie daca nu mai putin si pe urma nu mai pot. Ajutor, sunt si slaba

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Mananci mai putin dulce si nu chiar zilnic, las-o mai usor cu dulcele.
Si niciodata nu mananci inainte de masa deoarece asta iti taie pofta de mancare.
Trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Incearca sa renunti la dulciuri inainte de masa, taie pofta de mancare.Ai grija sa mananci carne, lactate dar si legume si fructe.O dieta personalizata iti poate face un nutritionist, sau macar mergi la medicul de familie sa te evalueze si sa-ti spuna exact ce si cand sa mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți să iei niște vitamine.