| Lolkkk a întrebat:

Ce sa fac daca tata tipa mereu la mine din nimic? Chiar m-am săturat, tipa la mine si daca las poarta deschisă. Eu as suna la protecția copilului, este bine?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimata123anonim a răspuns:

Trec si eu prin asta si stii, nu ai cum sa il schimbi.Incearca sa vorbesti cu el sa ii explici ca nu e bine ce face si spune-i sa nu mai tipe la tine ca te sperie si mai spune-i ca nu rezolva nimic daca tipa. Daca vrea sa il ajuti cu ceva, spune-i sa iti zica fara sa tipe. Si nu, nu suna la protectia copilului pentru ca te poate duce la orfelinat, zic si eu. Mai bine vorbeste cu el si daca nu intelege indeparteza-te de el si fa-te ca nu il auzi atunci cand mai tipa la tine, va intelege obligatoriu ca nu faci ce iti spune si va inceta sa te mai trateze asa. Comunicarea e cheia si daca el nu stie cum sa o faca, poate ii arati tu. Totul se invata!

1 răspuns:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Probabil ca are unele motive pentru care se comporta asa cu tine. La faza cu poarta deschisa chiar ai gresit. E normal sa se supere insa nu e normal felul in care reactioneaza iar pentru asta nu ai ce sa faci. Nu poti schimba comportamentul oamenilor din jur. Incearca sa treci mai usor peste aceste lucruri si sa ai o mai mare atentie spre anumite lucruri care il supara, astfel sa nu mai intri in conflict cu el. Nu poti suna la protectia copilului pentru atata lucru, doar in cazuri grave.