| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac pentru a fi mai pozitiva, a scapa de stres si stari nasoale? Voi cum ati procedat?

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Gaseste ceva ce iti place sa faci, orice. Nu te afunda in starile astea nasoale. Si eu am fost foarte stresata cu bacul, e normal sa iti faci griji dar ai foarte mult timp la dispozitie. Poti alege ori sa inveti cate putin pe parcurs, nici macar sa inveti, doar sa citesti cate putin regulat, ori sa te apuci calumea de invatat in ultimele saptamani. Oricum ai face tot iei bacul, nu e motiv de ingrijorare incat sa iti afecteze sanatatea.

| sierra1 a răspuns:

Pentru a scăpa de stres ia o doză de "miserupism". Starea de bine vine ulterior

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Haha, ce fain daca ar fi usor? trec printr-o perioada si am stari nasoale. am fost putin bolnava(nimic serios ) si nu stiu, m-a deprimat..si sunt foarte negativista, nelinistita.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu te mai gandi la problemele tale si gandeste-te la lucrurile care iti plac, incearca sa faci niste lucruri pe care nu le-ai mai facut si sa incerci ceva nou, o sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Sunteti niste persoane minunate?

| Doja a răspuns:

Meditatie. Descarca aplicatia "Calm" si incearca asta pentru cateva saptamani.

| anonim_4396 explică (pentru Doja):

Cer sa bag cardul de credit/debit chiar daca arata ca e free pentru 7 zile si edte enervant

| Anabela777 a răspuns:

Chestiile astea depind si de mediul inconjurator. Poti incerca sa te uiti la cateva filme de comedie sau la filmulete cu pisici sau cu orice altceva ce e dragut, pe Youtube, mai poti asculta si muzica vesela cat timp te plimbi prin parc intr-o zi insorita.

| anonim_4396 explică (pentru Anabela777):

Nu stiu..am o teama asa de bac, de admitere..inca de pe acum sad si asta cred ca declanseaza toate gandurile negre si tot.

| Anabela777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti zic eu ca poti lua note bune chiar daca te apuci in ultimile luni de invatat. Habar n-am cam cat timp mai ai pana atunci, dar banuiesc ca mai ai ceva, asa ca hai curaj si nu te mai gandi. Nu rezolvi nimic daca lasi sa treaca viata pe langa tine gandindu-te la ce va fi. In viata trebuie sa te concentrezi pe prezent, si doar atat. E bine sa ai o idee de ce ai vrea sa faci pe viitor, dar doar atat, ca de iti vei face prea multe asteptari o sa ajungi sa fii dezamagit. Asa ca mai bine nu te mai gandi deloc daca vei lua sau nu bacul. Dar daca vrei ceva si mai incurajator de atat... exista multi prosti ce au luat bacul doar pentru ca au tocit ceva in ultimile saptamani. Tin totusi sa cred ca-i depasesti.