| Meandjustme a întrebat:

Ce sa faci ca sa scapi de timiditate?

3 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Nu indraznesc de teama ca nu voi reusi: aceasta este probabil cea mai buna definitie a tracului. Cele mai intalnite justificari sunt legate de teama de expunere la critica si evaluare, de incertitudinea legata de reactia auditoriului, ca nu poti controla mai multi oameni, ca ceea ce vei spune si face iti va afecta imaginea.Pentru moment, vei renunta la astfel de gandiri.Primul pas si cel mai important pe care trebuie sa-l parcurgi reprezinta o conditie a reusitei tale: sa-ti doresti din tot sufletul depasirea timiditatii, daca ai ajuns la concluzia ca aceasta te caracterizeaza.Studiaza-ti modul de a comunica verbal, evitand conversatia lacunara, laconica si mai ales tacerea, care este blocajul cel mai frecvent.Incearca sa fii mai indrazneata, sa cauti compania celorlalti, incearca sa-i cunosti si sa-i intelegi.Ar mai fii de spus, dar ideal ar fi sa te rezumi la ceva concret.Succes.

| Lucyus_8602 a răspuns:

Trebuie sa-ti schimbi atitudinea, sa ai mai multa incredere in tine si sa fii naturala. Multi inteleg sa copieze comportamentul de la altii, ceea ce nu e bine. Trebuie sa fii tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta... viata te va scapa de timiditate prin incercarile la care te va pune big grin