| DangerF a întrebat:

Ce scuza sa ii spun unui ''prieten'' ca sa nu il imprumut cu niste bani? I-am tot zis de 3 ori ca nu mai am nici eu si tot ma roaga in continuu (btw vrea transfer bancar in caz ca va ajuta cu ceva)

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Depinde. Daca esti insurat, ii spui ca vrea sotia sa cumpere un nou frigider/canapea/sifonier etc. Daca ai masina, ii spui ca ai de platit asigurarea 500lei, ai de facut ITP-ul si trebuie sa schimbi ceva brate pe la masina si te costa 1000lei. Daca esti elev, ii spui ca nu te lasa parintii pentru ca sunt banii lor. Poti sa ii spui ca nu ai platit impozitul la casa de 2 ani si ca ai primit scrisoare sa platesti cei 2000lei.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ii spui ca nu poti sa ii dai. Simplu. Nu ai curaj?

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca nu ai salariu, fiind elev, deci nu ai ce sa-i imprumuti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai primit suficiente idei mai sus. Sau, poți să-i spui că ai si tu datorii.

În final, dacă tot te vei gândi să-l ajuți, și e vorba de o sumă mare, atunci fă-o printr-o procură la notar, cu semnătură. Altfel, nu.
Dacă tipul face nazuri, înseamnă că nici nu avea de gând să îți restituie vreodată banii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ca nu ai. Nu trebuie sa dai explicații nimănui câți bani ai, dacă ai sau nu și ce faci cu ei. Poate sa fie și prieten, nu e treaba lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insiști că nu ai până când o să se sature să îți tot ceară. Îi mai poți spune că ai și tu cheltuielile tale și că nu îți rămâne pentru a împrumuta pe alții.

| Dintrebare a răspuns:

Poti sa ii spui ca nu stai bine cu banii in momentul asta si sa il rogi sa nu mai insiste pentru ca situatia devine inconfortabila. Si sa ii spui ca o sa il ajuti cu urmatoarea ocazie daca iti va sta in putere