| Davidoaia a întrebat:

As vrea sa stiu: Daca ii imprumut cuiva bani prin transfer bancar, si nu mi-i mai da inapoi, ma pot duce la politie cu chitanta de la banca si sa-l oblig sa imi restituie banii? Multumesc! happy

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce cauta la politie, este un imprumut si recuperarea se poate face doar prin judecata. Va trebui sa-l actionezi in judecata, la judecatoria de care apartine si poti solicita restituirea imprumutului, dobanda legala si cheltuielile de judecata. Daca, dupa obtinerea hotararii de obligare la restituire, acesta nu o executa de bunavoie va trebui sa ceri executarea silita.

| Davidoaia explică (pentru Ioandelasal):

E vorba de o suma modica de cateva sute de RON

| Davidoaia explică (pentru Ioandelasal):

Eu vreau sa platesc pentru a-mi face unul, un site. Ma int daca pot sa-mi recuperez banii daca ii platesc prin banca si imi iau teapa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Davidoaia):

Si de ce n-ai spus asa de la inceput, spuneai ca-i vorba de un imprumut.
Daca iti da teapa poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Davidoaia):

N-are importanta suma, procedeul este acelasi pentru orice suma.

| CataC a răspuns:

Salut

Lucrez in domeniu si iti spun in cunostinta de cauza, in general cei care fac astea au deja o forma de organizare (pfa sau srl), deoarece ai nevoie sa poti emite facturi.
La siturile facute de "un baiat" exista riscul sa iei teapa sau sa ti-l faca in 4 luni, si nu prea ai ce face.
Unde l-ai gasit? Are un portofoliu? E recomandat de cineva? Cam asa trebuie sa-ti pui problema.
In plus, n-as plati toti banii avans, ca sa fie motivat sa termine si sa o faca in timp util.
Cheers

P.S. De curiozitate, ce fel de site si cate sute de lei?

| Davidoaia explică (pentru CataC):

Salut! nu vreau sa dau toti banii avans!winking Vreau un site de stiri, cu chat forum si radio online (plus extensiile de facebook, si alte cateva minuni neimportante) Vreau sa il fac in Joomla si adaugate extensiile de news slider, chat, forum, si radio. Toate acestea le-am gasit, am si o tema foarte misto si gratuita de joomla, si mai ramane sa le "asambleze" el. Nu dureaza mai mult de o zi (cel mult, sa zicem) pentru cineva care e in domeniu si se si pricepe. Pretul era de vreo 100-150RON (maxim). Esti interesat? Iti pot prezenta mai pe larg "marea branza" pe care vreau sa o fac si sa vad si eu experienta ta, si cat esti de serios! happy

| CataC a răspuns (pentru Davidoaia):

Salut

Nu sunt interesat, nu am experienta joomla, prefer wordpress pentru actualizarile frecvente si pentru SEO. Rankeaz mult mai bine ca platforma, nu prea vezi situril joomla in cautari. happy

In alta ordine de idei, mi se pare cam mult ce vrei sa faci, unde ai mai vazut site de stiri+ chat + forum + radio?

Eu zic sa te gandesti intai care e publicul tinta si cum il atragi pe site, luand in calcul ca pe stiri nu vei aparea sus in google pe cautari, fiind deja siturile consacrate pe primele pozitii.

Pretul poate fi rezonabil daca e ok si pentru el, ca timp s-ar putea sa-i ia mai mult un pic, nu stiu. happy

Sa te gandesti la ce ti-am zis, publcul tinta si cum il aduci pe site inainte sa te apuci, altfel risti sa platesti degeaba 100-150 lei + domeniu + hosting.

Multa bafta

| Davidoaia explică (pentru CataC):

Stirile o sa fie din muzica si film, dar de peste ocean care vor fi traduse in romana ( asemenea stiri prea putin gasesti pe la noi, multe nefiind traduse) plus ca voi avea si stiri interne si mai mult internationale, dar luate de pe siteuri care nu sunt asa consacrate. (am eu siteurile si blogurile mele big grin ) Iar promovarea o voi face prin internediul Facebook! happy Nu stii!? La o mie de vizitatori medie/zi intr-o luna, cam ce castig poti avea din publicitate? Am citit undeva ca pana la 3000de euro. Si. de ce nu sunt asa de multe siteuri joomla in cautari? thinking

| CataC a răspuns (pentru Davidoaia):

happy Daca ar fi asa usor ar face toti situri de 3000 de euro pe luna.

Nu stiu din ce surse prevezi tu aia 3000E, si cum vrei sa atragi acei vizitatori.

Dupa parerea mea e un plan nerealist

| Davidoaia explică (pentru CataC):

Doar am citit undeva! Dar cam cati poti castiga (maximilizand toate modalitatile de castig) din 1000 de useri lunar, medie pe zi?

| CataC a răspuns (pentru Davidoaia):

Depinde de profilul sitului, poti sa nu faci nici $100. Sunt multe de discutat si intrebarile pot continua la infinit, vorbeste cu oameni cu situri, vezi ce castiga si vei vedea ca nu e asa roz.
Sau testeaza tu, una din doua.
Eu ti-am spus parerea mea.

Din nou, multa bafta!

| Davidoaia explică (pentru CataC):

Multumesc!