| bianca1598 a întrebat:

Ce semnifica titlul hronicul si cantecul varstelor? Va rog

Răspuns Câştigător
| L3nutzA a răspuns:

Hronicul- lucrare cu caracter istoric, obisnuita mai ales in evul mediu, care cuprinde o inregistrare cronologica a evenimentelor sociale, politice si familiale, iar cantecul varstelor reprezinta cronologia anilor.toate evenimentele se intampla in mod cronologic, si in care autorul ne destainuie toate intamplarile din viata sa, toate peripetiile din anii sai

4 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

Titlul este semnificativ deoarece concentreaza viziunea autorului asupra temei. Tiltlul "hronicul si cantecul varstelor" este alcatuit subst hronic+cantecul varstelor...

| bianca1598 explică:

Nu m-ai ajutat cu nimic...

| Mra_Pau_1997 a răspuns:

Titlul este sugestiv. "Hronicul" inseamna desfasurarea cronologica a evenimentelor, iar "cantecul varstelor " sugereaza momentele frumoase pe care autorul le-a retinut si le povesteste cu drag happy.

| Prangate_Mihai_1990 a răspuns (pentru Mra_Pau_1997):

Si trebuie sa spui ce functi sintactice indeplinesc acestea.