| Dafii a întrebat:

Ce simt acum? Durere, multa durere!
Sunt clasa 8'a si anul asta am si examen.De mica visez sa devina
actrita...nu ma vad altceva in viitor!
Tatal meu, care e clar un ipocrit si un nesimtit, a zis la inceput ca
acolo trebuie sa stiu foarte bine limba romana ( m-a facut pe fata proasta; pentru. ca a zis-o pe un ton de dispret ).
Sunt sigura ca nu ma iubeste, o stiu straight face.
Vreau sa intru la Liceul Dinu Lipatti, si am auzit ca meditatiile costa in jur de 80 lei/pe ora.
El a zis ca nu mai da niciun ban si sa ma descurc singura.
Oricat de mult as invata eu, fara cineva care sa ma ajute nu o sa pot intra.
Fac meditatii la mate de 2 ani, insa eu la matematica sunt grea de cap.m avut media generala la matematica 7, 50. cu note de 7 in teza happy.
Mentionez ca in clasa 5'a am luat 4 straight face.
Eu inteleg la mate acum si ma pricep mult mai bine, insa el vrea mult mai mult de la mine.
Chiar daca as fi premianta, tot ar vrea mai mult.
Am media generala peste 9 in fiecare an! Niciodata nu mi-a placut sa fiu un obsedat de invatat, NICIODATA!
M s-a spus ca sunt talentata la actorie, si imi place! Asta e carierea pe care vreau sa o am...
Dar visele mele se spulbera numai cand il aud ca-mi spune " descurca-te singura! ", In situatia asta niciodata nu m-au sprijinit, niciodata nu au fost incantati.
Imi tot spun ca o s amor de foame cu actoria...
As face orice ca sa devin actrita, sunt visele mele!
Am cautat cateva cursuri, dar niciunele in sectorul 4.
Am gasit in sectoru 6 pe gratis, dar nu vor sa ma duca.
Intodeauna tatal meu le facea complimente altora iar pe mine ma umilea.
Odata mi-a spus ca si-ar fi dorit un alt copil, s ca sunt o javra.
Nu intelege ca, am si eu sentimente si ma doare, ma doare mult... in toti ani astia am suferit din cauza lui!
Nu imi ofera nicio sansa, nici macar una amarata.
El si-ar fi dorit sa ies vruen chirurg...
Ce pot s afac?

2 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Ai o situatie dificila,dar si tu o prea dramatizezi!
Singurul lucru pe care il poti face este sa lasi timpul sa treaca pentru ca momentan esti micuta si chiar daca gandesti tu ca si un adult nu poti face nimic, esti minora, nu te poti angaja nu dispui de situatie materiala.
Termina liceul cu note bune si sunt sigura ca iti poti gasi o facultate de actorie, intre timp faci varsta legala ca sa poti lucra si ai sa iti platesti facultatea din banutii tai si nu ai sa mai depinzi de ajutorul parintilor.
Daca stai sa te enervezi si sa ii judeci nu schimba situatia ba chiar o inrautateste!
Parintii din generatia trecuta sunt asa mai batuti in cap, nu ai ce le facesad
Incearca sa vorbesti cu diriginta ta poate are vreo' portita si poate sa te ajute!
Nu ai ce sa ii faci tatalui tau asa o sa fie pana moare nu il poti schimba.
Ajungi la 18ani cu note ft bune si sunt sigura ca ai sa poti pleca sa iti urmezi visul.

| alinaiuliana89 a răspuns:

Eh draga situatia ta este exact ca a mea cum era cand eram si eu mica, in primul rand poti sa ai si 10 pe linie, retine parintii niciodata nu o sa fie multumiti, ei cred ca daca nu au fost ei asa storc de la noi ce-i mai bun, nu te astepta sa te felicite vreodata, unii parintii sunt prea orgoliosi sa o faca sau pur si simplu nu vor sa ti-o iei in cap. Eu am terminat 2 facultati in paralel si ce? nici macar un bravo nu mi-a zis, trebuie sa reusesti singura, nu te baza pe el, asteapta sa mai cresti, o sa pleci si o sa stai in alta parte, o sa iti gasesti de munca si o sa faci de una singura ce iti doresti, nu il baga in seama ignora-l cand vorbeste urat, nu pune si tu la suflet ca tot tu vei suferii, la un moment dat vei fi tu cea care va pune picioru in prag dar asta cand vei putea sa stai in alta parte, eu asa am facut, si trebuie sa ti se rupa sincer, in viata asta nu trebuie sa iti para rau de nimic si de nimeni.