| 12Hsgsvu12 a întrebat:

Ce sunt cu sesiunile astea de examen la facultate? Sunt grele?
Și câte sesiuni sunt pe an?

1 răspuns:
| Geass1 a răspuns:

Sunt 2 sesiuni, una în iarnă la final de semestrul 1, cealaltă în vară, la final de semestru 2. Atunci ai toate examenele așezate la interval de câteva zile distanță. Dacă ești la profil real, posibil să ai și colocvii aka niște examene în laborator ca să intri în examen propriu-zis. Media la materie aka cât contează seminarul și cât examenul afli la începutul fiecărui semestru. ( poate fi 50-50, 70-30, 60-40 etc ) Dificultatea fiecărui examen depinde de materie. Am dat examene ok grilă și examene dificile subiect deschis, grilă multiplă etc. Eu am învățat mereu în sesiune ( și pentru teste/ parțiale în timpul semestrului )și a fost perfect ok. Cel mai bine e să întrebi și studenții de an mai mare de la facultatea ta care cum examen e mai greu etc să știi cât timp aloci pentru fiecare.