| Clannad a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa retin mai mult in cap?

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Incearca sa inveti totul logic, sa intelegi ce inveti, nu sa inveti ca un robot.Invata cu pauze, o pauza de 5 minute la jumatate de ora este foarte buna, sau de 15 minute la o ora.
Nu invata totul odata.Incearca sa inveti pe bucati.De exemplu la geografie poti sa inveti la o tara prima data despre asezarea geografica, limba, populatie...inveti asta pana intelegi tot si retii, apoi treci mai departe si inveti relieful, apele etc.Sau la romana... poti invata pe paragrafe.Citesti un paragraf de mai multe ori pana esti sigura ca ai inteles si retinut.Astfel iti va fi si mai usor.
Ca sa iti ramana ceva in cap trebuie sa inveti mereu logic.Astfel iti va ramane in cap. Daca nu, vei retine informatiile un timp iar apoi le vei uita.
Pentru memorie, poti lua si calciu, te ajuta.
Succes.happy

7 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Citesc de mai multe ori, subliniez părţile importante cu markere, scriu ideile principale, pe mine asta mă ajută pentru că am o bună memorie vizuală. Şi, aşa cum a spus şi Juniper, fără televizor, muzică(versurile îmi distrag atenţia), calculator.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intai sa te organizezi, apoi sa te concentrezi asupra a ceia ce ai de facut.Citesti de mai multe ori, iti notezi ideile principale si dupa ele incerci sa redai ce ai retinut.Succes!

| juniper a răspuns:

Sa nu inveti cu televizorul, joaca sah si alte jocuri pentru minte, mananca sanatos, macar un mar pe zi si fi atenta in clasa.

| Bia:X a răspuns:

Eu invat cu muzica pe fundal...si retin tot. bine sunt si persoane care invata cu voce tare(pe mine personal ma deranjeaza) sunt foarte multe moduri de a invata.

| TeoIonela a răspuns:

Mananca morcovi si pestewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Citind mereu pentru a păstra ritmul de memorare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii foarte organizata, sa stii sa relationezi ceea ce citesti cu actiuni, sa nu fii obosita si sa faci calcule mentale.organizarea este un principiu fundamental, dara daca nu ai fost obisnuita de mica este destul de greu sa iti canalizezi energia fara sa faci un efort significant.