| Marton_JoJo_1990 a întrebat:

Ce trebuie sa faca o domnisoara de onoare

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Domnisoara sau doamna de onoare este persoana cea mai muncitoare, dar si sprijinul emotional de la o nunta. Aleasa pentru firea ei energica, nu uita ca trebuie sa asculte mireasa, sa o faca sa rada si sa-i ofere suport emotional si moral.
Ajuti mireasa la micile si marile detalii ale nuntii, cum ar fi alegerea culorilor sau a tortului de nunta.
Dai de veste despre detaliile legate de locatia nuntii, ore, etc.
Ajuti mireasa sa se schimbe de rochia de mireasa pentru luna de miere si o depozitezi intr-un loc sigur pana ce aceasta se intoarce.
Stai si asculti. Fie ca e vorba despre organizarea intregii nunti sau alegerea serviciilor de masa chinezesti, trebuie sa asiguri mireasa ca esti persoana cea mai potrivita careia ii poate impartasi toate gandurile ei. Chiar si atunci cand repeta aceleasi subiecte la nesfarsit.
Gazduiesti singura sau cu ajutor petrecerea miresei.
Participi la toate evenimentele de dinaintea nuntii.
Tii o lista a tuturor cadourilor primite la petrecere sau alegi o alta domnisoara de onoare care sa se ocupe de acest lucru.
Planuiesti impreuna cu celelalte domnisoare de onoare petrecerea burlacelor.
Tii verigheta mirelui in timpul ceremoniei. Cel mai sigur loc in care poti sa o pastrezi: pe degetul mare!
Aranjezi voalul si trena miresei inaintea ceremoniei si dupa ce a ajuns la altar. Poti de asemenea sa o ajuti cu trena atunci cand va dansa la petrecere.
Tii buchetul miresei in timpul juramintelor de nunta.Te asiguri ca mireasa mananca cate ceva, ii umpli paharul cand e nevoie si ai grija ca ospatarii sa o serveasca cand are nevoie de ceva.
Dansezi cu cavalerul de onoare dupa primul dans al mirilor. De asemenea vei dansa cu mirele, domnisorii de onoare si invitatii.Esti alaturi de mireasa cand aceasta are crize emotionale. Va avea nevoie de multe batiste, imbratisari, precum si aranjarea parului. Tu vei continua sa fii o prietena de nadejde, o buna ascultatoare si indrumatoare.
O vei face pe mireasa sa zambeasca. Pentru o mireasa stresata, rasul va fi precum o gura proaspata de aer.

1 răspuns:
| floryynnel a răspuns:

Depinde de traditii.
La oras, stiu ca domnisoara de onoare a pus flori(sau ceva in genu) in piept, a fost cu mireasca cand,, s-a furat mireasca", a dansat, a dansat cu cavaleru de onoare( nu mai stiu cum ii zice, dar stiu ca eu am fost )
Si seara, dupa ce mireasa si-a dat jos chestia aia de pe cal(voal sau cum ii zice) a trebuit sa il poarte ea( nu pentru mult timp). Ultima chestie cred ca a fost legata de traditie, nu stiu)
La sat....aici depinde ceva mai mult de traditii. Cam ce a facut cea de la oras si inca cateva. La mine in zona, se inveleste bradul( trebuie sa te urci pe o masa si dupa sa invelesti un brad), sa te duci la apa cu nunta...(la sat nu prea stiu)
In orice caz, depinde de traditii, poti sa ii intrebi pe ai tai, pe miri. Si mai poti cauta pe net, intrebari de genu asta au mai fost puse.
Succes si distractie placuta