| conrob a întrebat:

Cea mai buna metoda de a scapa de timiditate? care este? Va rog ajutati-ma! si inca ceva o metoda buna de a scapa de frica e s-o invingi? dar si alte metode nu mai sunt?

5 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Sa iti folosesti toate puteriile tale si sa te abtii.Sa fii curajoasa si sa nu fi lasa.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Să te „desprinzi" de orice identitate a ta

| 19adrian19 a răspuns:

Salut, si eu sunt putin timid, cea mai buna metoda sa scapi de timiditate o faci in timp, incercand sa socializezi mai mult, sa fi un pic mai rau/dur, ajuta... te face un pic mai increzator,(da nu exagerat) si cate putin in fiecare zi te obisnuiesti. Pentru frica alta metoda ii inposibil sa scapi de ea nu cre ca ar fi. Sa zicem ca ti-e frica de inaltime: te afli undeva jos si vezi pe cineva sus pe o cladire, in capul tau deja apar ingrijorari: ca ce inaltime, poate cadea oricand, etc. nu te ajuta, incearca sa scapi de gandurile negative, inlocuiestele cu ganduri de curiozitate: oare cum ii acolo, cum se vede, etc. Cu cat esti mai distrat cu atata frica si timiditatea se evapora.

| BobbyAndMAX a răspuns:

La timiditate ai un gol in stomac cand trebuie sa răspunzi asa ca daca nu esti pregatit sa răspunzi direct lasa o sa treacă cu varsta.
Cu frica traiesc oamenii ca sa o invingi trebuie sa o infrunti trebuie sa o eviti, sa treci prin ea fara sa te mai uiti nu te încuraja ca sa reusesti si o sa vezi ca o sa reușești.

| SuneteDeChitara a răspuns (pentru BobbyAndMAX):

M-ai spart cu raspunsul tau.
N-o sa treaca nimic cu varsta, mai tare se agraveaza lucrurile daca eviti la nesfarsit.
Trebuie sa infrunti direct situatiile in care te simti anxios, cu timpul te obisnuiesti cu ele iar creierul tau nu le mai percepe ca pe un pericol.