| Deutza_2419 a întrebat:

Cea mai buna prietena a mea a inceput de un an si ceva sa se drogheze si dupa ceva timp m-am luat si eu dupa ea dar recent am incercat sa nu o mai fac si am reusit! dar pe langa asta a facut sex 9 10 si se pare ca au aflat destul de multi, am incercat sa vorbesc cu ea dar se pare ca nu ma asculta. recent ma opreste lumea si ma intreaba cum de pot sa stau cu o fata ca ea. si ca voi ajunge ca ea.
Cum pot sa o fac sa inceteze sa faca aceste lucruri? Sau poate ar trebui sa nu mai ies cu ea? Pana si eu am observat ca am luat multe din viciurile ei.
Tin la ea ca la o sora am crescut impreuna si nu cred ca mi-ar fi usor sa o las asa. plus ca a incercat sa se omoare de cateva ori. si imi e teama de reactia ei. pentru ca in prezent nu prea mai are prieteni adevarati toti stau doar din interes cu ea

Răspuns Câştigător
| Autumn_8765 a răspuns:

Daca te crezi prietena adevarata, ajut`o. Acum are cea mai mare nevoie de tine. Daca o lasi balta te va vedea ca pe toti ceilalti. Tu alegi

4 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Trebuie sa discuti cu un psiholog care sa o ajute, tu, singura nu vei reusi, altfel riscati sa ajungeti cu probleme psihice grave dupa cativa ani, acel psiholog va poate ajuta, si explica, iar daca voi decideti sa le spuneti parintilor, psihologul va ajuta si nu veti fi certate.

| loredana_7444 a răspuns:

Te duci la unul din parinti /frati sau ce are ea. si o "parasti" daca de vorba prieteneasca nu intelege. poate ca nu o sa vorbeasca cu tine 1, 2, 3 luni dar peste ceva timp o sa `ti multumeasca ca i`ai fost prietena buna si ai ajutat`o. NU O LASA ASA! bafta!

| Allexaandraa a răspuns:

Si eu am avut un prieten care se droga,si tot asa,am facut ca tine si am cerut sfaturi pe TPU,si am primit un sfat de la o fata ca,atunci cand aud de droguri sa fug cat ma tin picioarele,asa sa faci si tu,stii vorba aia,Frate frate,dar branza e pe bani,o fii ea prietena ta cea mai buna, dar nici chiar asa, daca iti era prietena buna nu te lasa sa te droghezi si tu cu ea. Dupa parerea mea numai oamenii lasi si fara caracter se drogheaza...Renunta la viiciul asta,si fa-ti noi prieteni...Iar daca nu vrei sa iti facin noi prieteni,vb cu prietena ta,si spune-i sa renunte la viiciul asta, si daca nu vrea, vb cu mama ta sau cu altcineva si spune'i ca prietena ta are nevoie de ajutor si poate cine stie o s-o interneze la un centru de dezintoxicare.Si o sa treceti voi si peste Hopul astahappy.

| Tzutzy09 a răspuns:

Poi daca nu vrei sa o lasi as zice sa stai mai mult timp cu ea sa ii explici si sa nu o mai lasi.Pararea mea