| anonim_4396 a întrebat:

Cea mai buna prietena a mea vrea sa ma mut la liceu la ea.Eu i-am vazut pe toti colegii chair am fost cu un coleg dea-l ei.Si cred ca le-a spus colegilor ca ne-am despartit dar din punctul lui de vedere [da vina pe mine] si cum el e popular cred ca toata lumea ma uraste deja. Dar, nu cred ca o a ma integrez din cauza ca nu sunt genul meu, sunt genul de adolescenti cu multi bani sh cu nasu pe sus, pitipoance, multe dintre ele chair sunt c**** adica se culca cu totii baietii care le ies in cale. Ea zice ca toti ma indragesc [cred ca e vrajeala] si ca baiatu` de care m-am despartit nu are nici o problema ca "fosta" vine in clasa. Dar, cu toate astea eu nu vreau sa ma mut, imi place la liceu` unde sunt plus ca e foarte aproape si m-am obisnuit cu profesorii si colegii. Ea insa insista si tot imi spune ca daca nu ma mut asta inseamna ca nu o mai vreau ca prietena. Din cate am inteles ea vrea sa ma mut ca sa isi petreaca mai mult timp cu mine si sa facem totu impreuna.Cum so refuz finut, fara sa se supere pe mine? Tin sa mentionez ca i-am explicat motivele si nu ma inteles sad. Multumesc. big grin

3 răspunsuri:
| Rioko a răspuns:

Ar trebui sa-i spui (cam in ultim caz) ca daca ar fi fost prietena ta cu adevarat ar trebui sa te inteleaga.
Pana la urma cam asa e. Trebuie sa o intelegi si pe ea poate ca vrea sa fiti 'mai apropiate' dar ar trebui sa se gandeasca ca nu asa se face...
Pot fi mai multe probleme daca te muti in alta scoala (eu m-am mutat din clasa si uneori in pare rau iar fostii colegi mi-au zis 'taradatoare' cam un an; nici eu nu am vrut sa am mut dar... nu conteaza asta acum) ca de exemplu profesorii [din cate am inteles acum te-ai acomodat cu ei cine stie peste ce profesori severi poti sa dai]. A doua: colegii iti dai seama ca o sa-ti fie greu daca unu nu te accepta de la inceput pentru ca o sa ii puna pe toti impotriva ta. Mai e si faza cu distanta daca e mai aproape sau mai departe scoala de unde stai [ai putea intarzia la ore sau ai avea mai putin timp sa faci ce-ti place]. Si apoi prietenii din actuala clasa cum crezi ca o sa reactioneze daca tu o sa le zici dintr-o data ca pleci? Si daca nu te poti muta? Daca le-ai spus inainte sa afli ca nu te poti muta? [iti dai seama ca nu s-ar comporta la fel cu tine si poate ca s-ar supara iti spun asta pentru ca asa am facut eu le-am spus odata si am plecat paf! erau asa de surprinsi e clar ca erau f suparati de aceea nu ii judec tongue].

Pana la urma tu trebuie sa ii spui cum crezi tu ca e mai bine pentru ca tu o cuosti si stii mai bine cum ar reactiona si mai exact la ce ar reactiona... Daca te ajuta arata-i mesajul sau mai spune-i inca odata prin ce poti trece tu ca ca fiti in aceeasi clasa, scoala.
Si gandeste-te bine daca vrei sau esti pregatita de asta.
Parintii tai ce zic? Ai vorbit cu ei? Mai exact crezi ca vor fi de acord?

Oricum ar fi : Succes!

| Oti a răspuns:

Spune`i:"Uite, eu chiar tin la tine si imi esti ca o sora si imi dorsc foarte mult sa petrecem mai mult timp impreuna, dar sunt si alte metode.In weekend poti veni la mine sau eu la tine sau chiar inaintea orelor sau dupa ne-am face temele impreuna.Intelege`ma si pe mine ca daca m-as muta acolo nu m-as simti deloc bine, ba chiar m-as simti groaznic. Daca intr`adevar prietenia noastra e mare, intelege`ma si pe mine te rog!"
Daca nici prin aceste vorbe nu intelege, nu ai ce sa mai faciwinking
mult succes:*fundita?::d

| SmileIsForFree a răspuns:

"Un prieten adevarat nu te pune sa alegi!"