| mirciu1234 a întrebat:

Cei ce au citti codul lui da Vinci si/sau pasionați de coduri, repede!
O, DRACONIAN DEVIL!
OH, LAME SAINT!
Deci asta a scris un om inainte să moară pe podea, în Luvru.
Citind mai departe am aflat ca de fapt asta se asaza asa
1-1-2-3-5-8-13-21(aparent doar sunt puse in ordine crescatoaare)
LEONARDO DA VINCI
THE MONA LISA
Nota: E în engleză
Intrebarea e care este criteriul dupa care sau asezat literele, dupa cum putem observa sunt puse intro ordine in care eu nu o inteleg;)
Deci uite si un video
https://www.youtube.com/watch?v=OZj8bxV7x9I

2 răspunsuri:
| Lucică1998 a răspuns:

Deci cifrele in ordine crescătoare, reprezintă primele 8 elemente din șirul lui Fibonacci (suma a doua numere consecutive este egala cu cel de-al treilea), iar partea cealaltă a codului reprezinta o anagrama, adică literele care compun o propoziție/cuvânt, rearanjate dau o alta propoziție/cuvânt, e destul de simplu pentru cei pasionați de ele.

| mirciu1234 explică (pentru Lucică1998):

Ok, asta am priceput, dar totusi in carte, in cazul in care nu ai citit-o, scrie ca sirul de litere arata de fapt criteriul dupa care trebuie ordonate litere O, DRACONIAN DEVIL!

OH, LAME SAINT!
. Care este criteriul? De exemplu(un exercitiu fictiv ) daca prima cifra/numar din sirul de litere scris de de bunicul lui SoPHIe, (te-ai prinswinking ), reprezinta a 5 litera din codul lui Fibonacia atunci prima litera din codul scris de bunicul lui Sophie va reprezenta a 5 litera din cuvantul/grupul de cuvinte
care trebuie obtinut!? Sau nu asa functioneaza chestia asta!? Sau cum as fi forate bucuros daca mai putea ajuta.