| butt3rfly16 a întrebat:

Cel mai bun prieten al meu s-a indepartat de mine de cateva luni, ma evita, pe mess nu imi raspunde chiar daca vede ca il contactez, la telefon e rece si sec.Nu stiu de ce se poarta asa si daca il caut ca sa'l intreb de ce imi face faze de genu ma trateaza ca si cand as fi un nimeni. Mi'a fost alaturi mereu, m'a ajutat de fiecare data cand i'am cerut o mana de ajutor, m'a sustinut atunci cand a stiut ca ma poate ajuta dar nu pot sa-mi dau seama daca am gresit cu ceva, daca l-a deranjat ceva atat de tare incat sa ma ignore total.Ma doare comportamentul lui si nu stiu ce sa mai fac macar sa aflu ce are cu mine.Nu vreau nici sa'l stresez doar ca nu stiu ce ar trebui sa fac: sa'l caut de craciun sa'i urez toate cele bune si sa'i arat ca imi pasa de el si ca mie nu imi e indiferent sau sa il las in pace, sa uit de el si de toate clipele frumoase petrecute impreuna si sa'l uit, sa fac la fel ca el sa ma doara undeva de persoana lui.crying Cateva sfaturi, >indrumari?Multumesc frumos! fundita happy

2 răspunsuri:
| stefanlovegreen a răspuns:

Cineva spunea : Un fir de prietenie daca incerci sa-l rupi se va strange si mai bine de atat. Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare acum 1 an. Intr-adevar sufeream pentru ca din ce in ce mai putin vorbeam cu acel prieten. Cu toate ca la inceput mi-a fost destul de greu sa accept asta. Ce? Sa accept schimbarea. Prietenul meu se schimba. Cu toate ca petreceam foarte putin timp cu el, mereu incercam sa inteleg ce se intampla cu el. Luasem legatura cu prietenii sai comuni mie si lui, insa pan la urma aflasem ca petrecea mai mult timp cu ei decat cu altii. O cam luase razna, cu toate ca acum ma inteleg din nou la fel de bine ca acum cativa ani, insa nu mai e la fel. Trebuie sa recunosc, de cand suntem amandoi la liceu neam schimbat. Eu unu nu-mi dau seama pentru mine, insa pentru el mi-am dat seama. In generala eram colegi de banca, acum suntem doar colegi de liceu si colegi de banca doar la ora de germana. (ora de germana o facem pe grupe si am picat cu mai multe clase in acelasi timp, fiind putini copii care studiaza limba asta). Cu toate astea stiu ca ti-e greu sa treci prin faptul ca prietenul tau te evita. Incearca sa faci tot posibilul sa-l scoti pe afara. Sa discuti cu el macar pentru 10 minute. Mie unu mi-a fost destul de greu sa fac asta, insa m-a ajuta o amica. Cu toate astea, insa ii simt lipsa acelei persoane care era acum 2-3-4 ani. Cu toate ca "baza" tot la fel a ramas. Nu stiu exact cum as putea sa te ajut. Eu unu ti-am zis parerea mea. Sper sa te ajute.

| BloomyxD a răspuns:

Poate l-ai barfit candva si a aflat... poate nu i-ai fostul un prieten/a destul de bun/a :-s. Poate s-a saturat de tine, sau are o problema si nu vrea sa te afecteze si pe tine thinking
Cred ca ar trebui sa-l lasi in pace o perioada, si poate v a reveni la tinewinking.