| Maryna_1397 a întrebat:

Cine a scris Biblia?

4 răspunsuri:
| niku93 a răspuns:

Intrebarea asta mi-am pus-o si eu la 13 ani, in 2 saptamani eram deja ateist.

| Maryna_1397 explică:

Tocmai de aceea am intrebat.Eu stiu raspunsul.Dar vroiam sa vad parerile voastre...
Aaa...si un indiciu=sunteti foarte departe de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am... proorocii si altii cu dar de la Duhul Sfant de a scrie tot ce urm a se intampla cred dar un lucru stiu sigur - credinta nu trebuie cercetata ci acceptata. Daca esti chiar asa curioasa intrebare parintii, pe candva mai batran, pe preot sau pe profa de religie

| eryka27 a răspuns:

Cred ca nu a fost scrisa de persoane anume.ea este formata din scripuri vechi gasite pe parcursul multor ani si de cele mai dese ori relatarile despre Isus, sfinti, etc au fost facute de oameni simpli in manuscrise...calugarii si adeptii religiei au reformulat aceste scripuri si leau adunat intr-o carte numita biblie...cu placere)