| geo4you93 a întrebat:

Cine a scris Biblia?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Scrisa de 40 de scriitori intr-o perioada de 1600 de ani,
tradusa de sute,
tiparita de mii,
citita de milioane.
Ea a fost scrisa de 40 de barbati diferiti, dar toti au fost indemnati de Dumnezeu ce sa scrie.Biblia nu este glasul oamenilor, ci este glasul lui Dumnezeu. Apoi a urmat traducerea bibliei.Traducerea bibliei era o munca foarte dificila.Marele reformator Martin Luther a avut o mare contributie la traducerea Bibliei.De atunci incoace, multi invatati au tradus Biblia, ca sa ne dea o versiune cat mai exacta.
In prezent, Biblia sau parti din ea stau la dispozitie in peste 2.000 de limbi. Aproximativ 97% din populatia lumii are posibilitatea sa citeasca texte din Biblie.Traducatorii neobositi lucreaza din greu mereu ca Biblia sa ajunga in cele mai izolate locuri ale Terrei.
In anul 1800, anumite texte din Biblie erau traduse in 75 de limbi.In anul 1900 erau traduse in 567, in 1953 in 1.167, in 1978 in 1.660, iar acum in peste 2.000 de limbi!
Asadar, Biblia a devenit cea mai cunoscuta si mai raspandita Carte a literaturii universale.
Pa, pa!

| beastboy84 a răspuns:

A fost scrisa de Apostoli... dar cu timpul oamenii au mai schimbat textele din ea. nu stiu de ce.

| dulcikaaa a răspuns:

A fost scrisa de apostoli care au fost ajutati de Duhul Sfant.Dar din pacate in zilele noastre o parte din biblie a fost nepublicata din cauza episcopilor care au spus ca evanghelia dupa magdalena si iuda nu sunt relevante.