| ShockyPunk a întrebat:

Cine e ateu/atee? Ce credeti ca se intampla cu oamenii dupa ce mor? Vreau un raspuns cat mai logic :-s

Răspuns Câştigător
| UninspiredName a răspuns:

Pai. e simplu, ai doua teorii valabile. poate sa fie aia cu faptul ca sufletul tau se reincarneaza intr'un nou-nascut, sau ca pur si simplu nu mai existi...si daca faci asta cred ca o sa fie ca si cum ai dormi nuh? eu ma tot intreb daca nu o sa ma plictisesc cand mor.sau daca ar fi faza cu raiul si iadul.sa stam o vesnicie acolo. o sa mor de plictiseala, frate. ok. sper ca te'am lamuritwinking >big grin

5 răspunsuri:
| misu a răspuns:

Esti ateu? daca crezi si nu exista ce pierzi? nimic dar daca nu crezi si exista? ai pierdutr tot.

| Insurgent a răspuns:

Pooi daca nu exista Dumnezeu sh u chiar nu crezi ca exista atunci nu cred ca pierzi nimic
Dar daca el exista pierzi tot laughing

Pooi ce sa se intample... te duci in pamant laughing
Sincer nu stiu ce sa cred ca faza ca raiu sau iadu...

April
| April a răspuns:

Dupa ce mor, oamenii pier de pe fata pamanului si doar amintirea lor mai traieste un timp printre cei vii, care i-au fost apropiati; apoi mor definitiv ca si cum n-ar fi fost niciodata.De-a lungul timpurilor, oamenii din diferite parti ale lumii au dezvoltat tot felul de credinte:ca sufletul ar fi nemuritor, ca ar exista un loc de rasplata si unul de pedeapsa, ca se va petrece candva o reinviere, ca sufletele se intorc pe pamant reincarnandu-se in alti oameni sau chiar animale.Cu toate ca unele credinte sunt foarte puternice, nu exista nicio certiudine, fiindca nimeni nu s-a intors vreodata sa ne spuna.Sa asteptam... poate vom afla la sfarsit.

| ShockyPunk explică:

Intrebarea asta era mai mult pentru cine este ateu. Dar mrg, voi (cei care credeti) puteati sa ocoliti intrebarea asta.fiecare e liber sa creada ce vrea.

| AnuriM13 a răspuns:

Am fost atee, adica ateu si cred ca ink sunt, chiar daca sunt crescuta intr-o familie credincioasa! parerea mea si teoria mea este ca oamenii dupa asa zisa "moarte" care este de fapt tot o continuare fireasca a vietii, incep o alta viata adica se nasc dinn nou si nu isi mai aduc aminte de ceea ce au afcut intr-o viata anterioara, poate doar prin deja-vu-uri sau prin anumite pasiuni! este mult de povestit, daca vrei sa vb mai mult despre aceste subiecte iti propun sa intram si sa vb pe mess (id-ul meu: yo_mirunika_97)