| RAY a întrebat:

Intrebare doar pentru persoane atee, care ateu credeti ca are cele mai bune argumente in dezbateri? Urmariti dezbateri de astea?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Am văzut începutul întrebării. Totuși, vreau ca înainte de toate trebuie să cunoaștem ca ceea ce îi oferim minții, aceea vom și deveni. Că si eu dacă mă apuc să citesc cărți ateiste pot deveni ateu. Argumentele scriitorilor trebuiesc să fie solide; mai mult decât raționale. Trebuiesc cunoscute motivele pentru care au scris asemenea lucrări.

| Holiday a răspuns:

E pierdere de timp sa urmaresti astfel de dezbateri doar pentru a consolida ceva ce oricum, ca ateu, iti este clar.
Astfel de lucruri pot fi necesare doar pentru cei care au doar oarecari dubii cum ca povestile astea cu spiridusi sunt prostii si au nevoie sa li se explice mai clar. Sau eventual pentru pupatorii in dos de spiridusi in speranta ca inteleg si ei ca nu pot crede chiar orice tampenii.

| RAY explică (pentru Holiday):

Tu nu ai citit cartea -dumnezeu o dezamagire de exemplu?

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Nu, la ce mi-ar folosi?

| RAY explică (pentru Holiday):

Este o carte foarte populara unde sunt dezbatute multe argumente teiste

| FreddieM a răspuns:

De obicei ateii se folosesc de argumente demonstrabile si raspunsul ar fi nu ca ar avea cele mai bune argumente, ci acele pe care prin optica ratunii le poate ilustra. Dar ca si ateu nu inseamna ca neg existenta unor fenomene supranaturale ci sustin doar ca la momentul actual omenirea nu dispune de instrumentele potrivite pentru. a le intelege.