| selysol a întrebat:

Cine imi da rezumatul de la Baltagul?

Răspuns Câştigător
| paaauul a răspuns:

Scriitorul plaseaza actiunea in satul Magura Tarcaului, incipitul debutand cu imaginea eroinei principale, Vitoria Lipan stand singura pe prispa si torcand, cu gandul la sotul ei Nechifor Lipan, plecat din toamna de acasa, la Dorna ca sa cumpere niste oi. Ea isi aminteste de povestea auzita de Nechifor de la un baci batran si repetata de acesta pe la petreceri, povestire lagata de viata si psihologia oamenilor de la munte.

Aceasta legenda spune ca muntenii au ajuns ultimii la impartirea darurilor de catre Dumnezeu, dar i-a inzestrat pe munteni cu o inima usoara ca sa se poata bucura de ce au.

Femeia isi aminteste de anii traiti impreuna, obiceiurile barbatului ei, realizarile lor, cei doi copii ai lor: Minodora care era acasa cu Vitoria si Ghiorghita, care era plecat pe tinuturile Jijiei, cu oile la iernat.

Vremea se raceste si Vitoria era tot mai ingrijorata de tacerea sotului ei, de aceea, apeleaza la sfaturile parintelui Danil, caruia ii destainuie necazul ei. Plateste slujba pentru intoarcerea lui Lipan, posteste, se roaga, dar trece si la baba Maranda, vrajitoarea satului.

Fiindca nimic nu o linisteste, Vitoria scrie lui Gheorghita ca sa se intoarca acasa inainte de sarbatorile de iarna. Baiatul vine acasa si Vitoria hotaraste sa-l trimita pe el in cautarea lui Nechifor, dar isi da seama ca baiatul nu are experienta si intelepciunea necesara pentru a indeplinii dificila sarcina si decide sa plece impreuna.

Inaine, insa, de a pleca in cautarea lui Nechifor, se duce la Manastirea Bistrita unde se roaga la icoana Sfanta Ana si la Piatra Neam, unde anunta autoritatilor disparitia sotului ei. Apoi a facut pentru Gheorghita un baltag pe care parintele Danila la sfintit, a dus-o pe Minodora la Manastirea Varatic pentru a fi in siguranta si la inceputul lunii Martie pleaca cu Gheorghita pe urmele lui Lipan.

Pleaca in cautarea adevarului, refacand drumul presupus a fi fost facut de sotul ei. Pe tot parcursul calatoriei, ea ii scodeste pe oameni, intreaba, cere informatii...

Sper ca ti-am fost de ajutor. funda?batting eyelashes

| selysol explică (pentru paaauul):

Multumesc! ai fundabig grin

| Marian_Alex_2000 a răspuns (pentru paaauul):

Bă chiar dacă nu am cont făcut dar m-ai ajutat foarte mult.
Mulţumesc

| Rosu_Def_Joint_Leopardo_2003 a răspuns (pentru paaauul):

De fapt mai era.Ca nechifor Lipan a fost gasit.Da doar osemintele sale deoarece a fost omorat chiar de cei doi ciobani cae plecase cu el.La omorat pe Nechifor Lipan pentru ai fura oile.