| angelina_2665 a întrebat:

Cine ma ajuta cu rezolvarea? 2 radical din 18 minus 3 radical din 3 plus 6 radical din trei inmultit cu radical din 2. Mersi mult funda

Răspuns Câştigător
| Alllllexandra a răspuns:

O sa-ti si explic ce fac in paranteza unde e nevoie:2 radical din 18-3 radical din 3+6 radical din 3 X radical din 2=
6 radical din 2(scoatem radical din 18, iar dupa inmultim cu 2) - 3 radical din 3 + 6 radical din 6=
3(2 radical din 2 - radical din 3 + radical din 6)=
3[2 radical din 2 - radical din 3(1-radical din 2)] si asa ramane. Sper ca te'am ajutaat:*

| angelina_2665 explică (pentru Alllllexandra):

Raspunsul ramine asa lung?

| Alllllexandra a răspuns (pentru angelina_2665):

Dap,asa ramane

| angelina_2665 explică (pentru Alllllexandra):

Ma mai ajuti cu un exercitiu te rog?

| Alllllexandra a răspuns (pentru angelina_2665):

Ti'am trimis mesaj.