| tweeeety a întrebat:

Dintre minus 2 radical din trei si minus trei care este mai mare? Stiu ca nu am voie sa pun astfel de intrebari dar macar imi puteti spune sum sa il introduc pe 2 in radical... il introduc asa ( 2 x 2 ) ori 3 totul sub radical sau [-2 x (-2 ) ] ori 3 totul sub radical? Dau fuda pentru primul raspuns, am nevoie urgenta
P.S scuzati categoria happy

Răspuns Câştigător
| xXxRadu a răspuns:

-2rad3 = -2 ori 1, 73= -3, 46
deci dintre -3, 46 si -3 care mai mare?
(cel mai apropiat de 0 este mai mare deci in cazul de fata -3)
pe 2 din -2rad3 il introduci astfel :
-il ridici la puterea a 2 sil inmulteti cu numarul de sub radical dar lasi minusul in fata pentru ca nu se poate sa ai numere cu - sub radcical deci va fi :
-rad din(2 x 2) ori 3 =-rad din 12:d succes la teme!

2 răspunsuri:
| intelegatoarea a răspuns:

3 este mai mare pentru ca radical din 2 e 0 si cv sau 1. cel mult.