| loredana_4897 a întrebat:

Cine poate sa imi spuna tot ceea ce stie despre religia politeista? nu e pentru scoala...vreau sa stiu obiceiuri si absolut tot ce se poate sti. vreau sa aflu cum se manifesta aceasta religie in ziua de azi.va rog...am mare nevoie!

Răspuns Câştigător
| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

1) Marile religii ale antichitatii la daco-geti
(religia politeista aspecte pozitive si negative), religia daco-getilor era o religie initiatica si misterica. Pentru aceasta religie, caracteristic era actul initiatic al retragerii temporare in ceea ce semnifica "cealalta lume", si anume, intr-o lo
2) Etnogeneza romaneasca
(religia politeista aspecte pozitive si negative), Religia geto-dacilor era politeista. Zeul suprem era Zamolxis-Gebeleizis. Statul dac a fost creat in timpul regelui Burebista(82-44 I.H.) sprijinit de marele preot Deceneu. Intinderea statului dac
3) Religia Geto-Daca
(religia politeista aspecte pozitive si negative), Religia geto-dacilor este, ca si a tracilor si a celorlalte popoare inconjuratoare, o religie politei
4) Sarmizegetusa si spiritualitatea geto-dacilor
(religia politeista aspecte pozitive si negative), religia dacilor politeista. Izvoarele antice ne informeaza ca zeul suprem era Zamolxis.In cinstea acestui zeu aveau loc ceremonii religioase in sanctuare rotunde sau patrate. Cele mai mari se gas
5) Principalele sisteme de explicare a fiintei si originii religiei
(religia politeista aspecte pozitive si negative), religia nu poate pleca de la afirmatii naturiste, deoarece ideea de spirit sau divin, atribuita fenomenelor, are neaparat un corespondent in mintea omului. - mai precis, omul are aceste notiuni si