| unbaiatanonim a întrebat:

De ce dumnezeu s-a intreit? Adica la ce are nevoie si de un fiu si de o fantoma, care apartine de el. Adica e intreit, cum il ajuta pe el asta?

Daca raspunsul tau este unul de genu "dumnezeu a creat sfanta treime din iubire". Ei bine, din moment ce toti 3 sunt dumnezeu inseamna ca dumnezeu e narcisist? Se iubeste pe el insusi? Sau cumva religia crestina este o religie politeista?

9 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

1.Intrebare la misto...
2. Daca esti in cautare de fantome, ai gresit categoria...
3. Dumnezeu se scrie cu majuscula, indiferent ca esti sau nu credincios. De, gramatica, maica!
4.Ca sa nu te las necunoscator, Sfanta Treime nu este o creatie. Iar Dumnezeu este Unul singur, care se manifesta in trei persoane diferite. Stiu, e greu de inteles, dar nu te astepta sa fie altfel, vorbim de Dumnezeu nu de vecinul de deasupra!
PS: Te sfatuiesc sa pui mana si sa citesti Biblia, nu te mai lua dupa unul-altul... Sigur nu mai pui intrebari de genul asta dupa!winking

| dragos9234 a răspuns:

Ce intrebari inspirate, si ca sa fiu ontopic:
Dumnezeu este narcisist si crestinismul este o prostie.

| unbaiatanonim explică (pentru dragos9234):

Probabil m-am inspirat involuntar de pe undeva, dar nu imi aduc aminte, imi poti spune daca ai mai vazut pe undeva intrebare de genu asta. In fine, lasand asta, nici eu nu cred in dumnezeu, intrebarea este adresata crestinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te intereseaza daca nu crezi in Dumnezeu? as putea sa-ti explic, religios, laic.stiintific mai putin, dar exemple iti pot da ca sa poti pricepe.dar cautarea TA, e a TA.eu am gasit raspunsurile ce ma interesau fara sa plec de la prejudecati ci simpla curiozitate, si spirut de justitie; sant ateu, cred in stiinta, si descoperiri, dovezi, etc.bun.hai atunci sa vad si latura cealalta a problemei.si acum stiu cum e cu sfanta treime.si chiar ti-as spune.da nu te intereseaza.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Dumnezeu este Unic! Atotputernic. El nu zămislește și nu este născut Și El nu are pe nimeni egal!

| Rapplex a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Maschezi intrebarea in spatele unui raspuns filozofic care nu are nicio legatura cu ce a intrebat @unbaiatanonim.
Raspuns la intrebare: D-zeu nu numai ca este format din 3 persoane, ci s-a mai si sinucis prin D-zeu Fiul.

| martzian a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Vezi ca incepi sa pricepi? Totusi, ce intelegi prin faptul ca "El nu zamisleste"?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Rapplex):

Nu maschez nimic, spun clar ca Dumnezeu nu este decat Unul(ci nu Unul in treit), nu a nascut pe nimeni, El a facut (Dumnezeu nu zamisleste, El face:''spune doar fii! si el de inadata este '') Dumnezeu nu este nascut (Nu l-a nascut nimeni, cu atat mai putin o femeie ) Dumnezeu nu are egal ( nici chip si nici asemanare ).

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru martzian):

Eu pricep ceea ce paganii nu au priceput si nu pot pricepe, iar Dumnezeu calauzeste pe acela care vrea.Nimeni nu este nascut din Dumnezeu, toti sunt facuti (Dumnezeu nu zamisleste, El este Facatorul, nu cel care naste )

''Asculta Sidoane! asa vorbeste marea, cetatuia marii, Eu nu am simtit durerile facerii, nici nu am nascut.''(Isaia). Spun unii :'' Cel nascut din Dumnezeu ci nu facut ..de-o esenta cu Tatal''. DUMNEZEU NU ZAMISLESTE SI NU ARE PE NIMENI EGAL!