| InoTkd95 a întrebat:

Cine se pricepe la franceza si vrea sa ma ajute si pe mine? sad Cine stie cum se formeaza imperfectul si mai mult ca perfectul? Multumesc anticipat. Dau fundita normal.

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Imperfectul se formeaza astfel: la persoana I plural inlaturi terminatia-ons si adaugi terminatiile : -ais,-ais,-ait,-ions,-iez, -aient.La verbul etre radicalul specific este et-+terminatiile, iar la avoir -av.Mai mult ca perfectul se formeaza din imperfectul verbului avoir sau etre(in cazul verbelor de miscare)+participiul trecul al verbului de conjugat.LA verbele de miscare paricipiul se acord in ger si numar.Bonne chance!

1 răspuns:
| DoarAtat a răspuns:

Imi dai si mie un vot aici ? Mersi ! http://concurs.iphoneromania.n​et/concurent-Madalinro10.html ? Cine da vot dau fundita mersi frumos:X si te rog trimite si tu asta pe mess mersi !