| eu_4161 a întrebat:

Cine stie ce a fost in ziua de 15 August?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Sf Maria si Ziua Marinei.

24 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu stiu ce ma intereseaza pe minebig grin... ziua marinei, nup?laughing big grin

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sfanta Maria nu?happySau alceva ce?straight face

| SweetCandy a răspuns:

Sf Maria...si iaugurarea casei unor prietenirolling on the floor

| St!L a răspuns:

Ziua ta?

| St!L a răspuns:

Taly esti emo?laughing

auran
| auran a răspuns:

Ziua Marinei

Răspuns utilizator avertizat
| Viuvi a răspuns:

Ziua Indiei big grin

| Mina a răspuns:

In afara de Sf. Maria?

| kayan a răspuns:

Te rog sa ne spui tu straight face

| gabimaris a răspuns:

Daca te referi la calendarul ortodox, crestinii au sarbatorit pe 15 august "Adormirea Preamaritei Stapânei noastre Nascatoarei de Dumnezeu si pururea Fecioarei Maria", respectiv onomastica multor romani, daca te referi la evenimente din viata unor institutii din Romania pe 15 august este Ziua Marinei Romane!

| Livianananana a răspuns:

Sf. Maria dar si ziua marinei (si ziua mamei)

| vyol3ta a răspuns:

Daca tu stii altceva in afara de Sf. Maria, spune-ne si noua!

| pababiba a răspuns:

S-au casatorit niste prieteni de-ai mei?

| ICanLoveYou a răspuns:

Adormirea Maicii Domnului

| eu_4161 explică:

Da... Ziua Marinei---(sambata)si Sf.Maria/

| amfetamina a răspuns:

Ziua marinei.

| ionika a răspuns:

Da a fost sfanta marie si balci in radomiresti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evenimente

* 1530: Este terminată construcţia Mânăstirii Humor.
* 1534: Sfântul Ignaţiu de Loyola a întemeiat Ordinul iezuit.
* 1595: Oastea otomană a ocupat Bucureştii. Unele biserici au fost transformate în moschei, iar mânăstirea lui Alexandru Vodă a fost fortificată.
* 1870: În „Convorbiri Literare" a fost publicat poemul eminescian „Epigonii".
* 1888: A apărut la Bucureşti cotidianul „Adevărul". Primul director a fost Alexandru V. Beldiman.
* 1931: A apărut primul număr al ziarului „Scânteia".
* 1947: Proclamarea independenţei Indiei. Sărbătoare naţională.
* 1960: Proclamarea independenţei Republicii Congo.
* 1969: Se deschide festivalul Woodstock.

[modifică] Naşteri

* 1769: Napoleon Bonaparte, împărat al Franţei (d. 1821)
* 1794: Elias Magnus Fries, botanist suedez (d. 1878)
* 1838: Constantin Erbiceanu (Constantin Ionescu) istoric literar (d. 1913)
* 1892: Louis Victor de Broglie, fizician francez, laureat al Premiului Nobel (d. 1987)
* 1896: Sică Alexandrescu, regizor român (d. 1973)
* 1903: Ştefan Marius Milcu, medic endocrinolog, biolog şi antropolog
* 1910: Zoe Băicoianu, sculptoriţă şi ceramistă (d. 1987)
* 1925: Oscar Peterson, pianist şi compozitor de jazz canadian (d.2007)
* 1949: Anghel Stanciu, politician român
* 1950: Prinţesa Anne a Marii Britanii
* 1955: Ion Dumitru, politician român
* 1960: Mircea Ciopraga, politician român
* 1969: Robertson Frizero Barros, scriitor brazilian
* 1970: Mirela Adomnicăi, politician român
* 1972: Ben Affleck, actor american

[modifică] Decese

* 1714: Constantin Brâncoveanu, domn al Ţării Româneşti (n. 1654)
* 1758: Pierre Bouguer, matematician şi astronom francez (n. 1698)
* 1852: Carl Friederich W. Mayer, realizatorul "Grădinei publice a Cişmigiului" din Bucureşti
* 1852: Johan Gadolin, chimist finlandez (n. 1760)
* 1907: Joseph Joachim, violonist austriac de origine maghiară (n. 1831)
* 1936: Grazia Deledda, scriitor italian, laureat al Premiului Nobel (n. 1871)
* 1967: René Magritte, pictor belgian (n. 1898 )
* 1982: Hugo Theorell, biochimist suedez, laureat al Premiului Nobel (n. 1903)
* 2009: Florin Bogardo, compozitor şi interpret român de muzică uşoară (n. 1942)

[modifică] Sărbători

* România: Ziua Marinei
* Ziua Artileriei Antiaeriene şi a Rachetiştilor.
* Sfânta Maria. Adormirea Maicii Domnului
* Zi de sărbătoare legală în care nu se lucrează, conform cu Legea nr. 202/2008 - MO 728 din 28.10.2008

Daca nu e una dintre astea, inventezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sambata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ziua unei prietene.Asta a fost pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sf marie si ziua marinei happy
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, nu mai ziceti ca a fost ziua Marinei, pentru ca eu ma numesc Marina si da, a fost ziua mea pentru ca a fost si Sf Maria.

Si eu ca fraiera ma gandeam de unde imi stiu astia numele[cei care au raspuns].cand colo, e ziua Marinei~