| clauss a întrebat:

Mai stie cineva ce semnificatie avea ziua de 23 AUGUST?

6 răspunsuri:
| Alexandru a răspuns:

23 august era ziua nationala a Romaniei in timpul regimului comunist si in aceeasi zi, in 1944 Romania a intors armele impotriva Germaniei si respectiv, a Puterilor Axei dar intre cele doua evenimente este clar ca exista o legatura...

| claudiea79 a răspuns:

Armata sovietică fiind deja în Moldova de nord încă din luna martie, regele Mihai îşi dă acordul pentru înlăturarea prin forţă a mareşalului Antonescu dacă acesta va refuza semnarea armistiţiului cu Naţiunile Unite. În urma refuzului net al lui Antonescu, Regele Mihai l-a destituit şi l-a arestat, iar România a trecut de partea Aliaţilor.

Din 1948 şi până în 1990 a fost sărbătorită ca Ziua Naţională a României

--------------------------------------------------------------------------------

1752 - A încetat din viaţă Grigore al II-lea Ghica, domn al Ţării Moldovei (1726-1748) şi al Ţării Româneşti (1733-1735 şi 1748-1752), ctitor al mănăstirilor Frumoasa (Iaşi) şi Pantelimon (Bucureşti).

--------------------------------------------------------------------------------

1754 - S-a născut Ludovic al XVI-lea, rege al Franţei şi al Navarei din 1774 şi până în 1789. Din 1789 şi până în 1793 rege al francezilor (m. 21 ianuarie 1793).

--------------------------------------------------------------------------------

1912 - S-a născut actorul, regizorul şi dansatorul Gene Kelly (Eugene Curran Kelly), cunoscut pentru rolul din filmul "Cântând în ploaie". (2 februarie 1996).

| deutza a răspuns:

E ziua cand imi primesc minutelerolling on the floor

| Ovy81 a răspuns:

Se sarbatorea ziua nationala a Romaniei pe timpul comunistilor

| cioco1tweety a răspuns:

Fosta zi națională a României comuniste.