| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cum fac si eu sa devin putin mai vesel? Eu am uitat ce e aia veselie, si mai mult de atat, fericire! mersi

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Ai primit destule raspunsuri. pot spune doar ca nu ai de ce sa fii suparat. fiecare lucru trist atat si vesel se intampla cu un scop in viata tu trebuie sa scoti esentialul si sa inveti ceva. si sa gandesti mereu pozitiv!;)

hai mai rade un pic!;)
Un urs, un leu si un purcel se intalnesc. Ursul zice: " Daca eu mormai in padure toate celelalte animale tremura de frica". Leul zice: "Daca eu rag in jungla toate celelalte animale fug de frica". Purcelul zice: " Ce ziceti voi, nu-i mare scofala. Eu doar tusesc o singura data, si toata planeta se vaccineaza."

Http://www.youtube.com/watch?v=0KMQPgTj4tk&feature=related

hai ca nu merita sa fii suparat;)

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt multe de spus insa fericirea e ascunsa in tine. Nu o cauta pe afara. nu plange ca ploua, bucura-te de un curcubeu, nu plange ca e noapte, bucura-te ca vezi luna. Orice lucru are o semnificatie aparte. Trebuie sa intelegi ca frumosul si fericirea exista in orice. Trebuie doar sa te uiti mai bine si o sa o gasesti. Aceasta resemnare si nefericire face fericirea sa fie invizibila pentru tine, esti legata la ochi. Dezleaga-te de resemnare si cauta-ti fericirea.

| Victoria a răspuns:

Ceea ce trebuie sa faci e sa-ti gasesti o activitate care iti place, ceva util si placut, care sa te motiveze si sa te ambitioneze in asa fel incat sa uiti de neplaceri. Eu, intotdeauna cand sunt trista, ma gandesc la catelusul meu pe care il iubesc enorm si ma apuc sa invat pentru olimpiadele la care merg. Acestea sunt sursele mele de veselie, daca putem spune asa. Incearca, nu vei regreta! Cand ai un tel bine definit, nu vei mai avea timp ca inainte sa-ti amintesti tristetea din viata ta.

| AldanaBlue a răspuns:

Pai chiar atunci cand cauti ceva cu tot dinadinsul nu gasesti. Cum crezi tu ca arata fericirea sau ce te face fericit?
Nu mai cauta, las-o sa vina singura. Si va veni daca te bucuri de fiecare clipa pe care ti-o ofera viata, daca incerci sa traiesti in prezent, oricum ar fi el la momentul rspectiv.Incearca sa faci lucruri care iti fac placere (si cele care nu iti fac placere-munca, scoala etc) atunci cand ai timp liber. Iesi afara si plimba-te, observa natura happysau du-te la un film, orice iti place.
Viata inseamna si dezamagiri, tristeti, dar inseamna si bucurie si fericire.Toate isi au rolul lor. Cum zicea cineva, nu poti sa te bucuri de bine daca nu ai cunoscut cum e raul(nu mai am timp sa caut citatul exact, dar l-am scris cu aproximatie cred).
Nu stiu daca ai ceva probleme serioase, sau ce anume ti s-a intamplat ca sa pot sa vorbesc mai la subiect. Poate crezi ca filosofez, dar jumate e filosofie, jumate e experienta.
Acum vreo 5 ani eram groaznic de nefericita, nu aveam un motiv concret, nu aveam probleme, eram tanara, ma distram, chefuiam, dar totusi toata ziua imi spuneam cat sunt de nefericita. Cand mi-am impus sa traiesc in Prezent (povestea e mai lunga, eu o scurtez) exact ce am scris la inceput...peste o saptamana cred.imi amintesc si acum imi beam cafeaua si ma uitam pe geam. Era o zi groaznica, urat afara, ploua, totul era gri, dar in momentul acela eu am simtit ca sunt fericita(nu fumasem hasis, nu eram high). Poate lumea ma va crede nebuna daca vor citi ce am scris, dar eu in clipa aia m-am simtit fericita si libera. De ce ...nu stiu. Maktub.

| adeana a răspuns:

Dar de ce nu esti vesel? Esti trist? Esti deprimat? Esti frustrat?
Cauta cauza starii tale si elimina pe rand tot ce provoaca tristetea.
Vesel poti fi in compania unor oameni cu care te simti bine, in care ai incredere si cu care poti rade despre defectele tale si ale lor.
Fericirea e diferita pentru fiecare dintre noi. Sfaturile de aici se aplica in general, dar nu iti pot garanta fericirea.
Cauta sa faci lucruri care iti plac, stai in compania unor oameni veseli si poate se transmite.

| adeana a răspuns:

Dar de ce nu esti vesel? Esti trist? Esti deprimat? Esti frustrat?
Cauta cauza starii tale si elimina pe rand tot ce provoaca tristetea.
Vesel poti fi in compania unor oameni cu care te simti bine, in care ai incredere si cu care poti rade despre defectele tale si ale lor.
Fericirea e diferita pentru fiecare dintre noi. Sfaturile de aici se aplica in general, dar nu iti pot garanta fericirea.
Cauta sa faci lucruri care iti plac, stai in compania unor oameni veseli si poate se transmite.

| stuff0happens a răspuns:

Well stuff happens, dar iportant e sa gandesti pozitiv!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce e viata nedreapta cu cei mai multi dintre noi?
De ce platim atat de scump pentru ceea ce traim?
Nu stiu, nu inteleg, mi-e greu sa inteleg, de fapt nimeni nu intelege. Cred ca sunt mai castigati cei fara suflet, pentru ca nu-i intereseaza absolut nimic in viata asta cumplita.
Nu stiu ce sa fac, cum sa ma comport, ce sa spun, cum sa sustin un om atunci cand are nevoie. Poate pentru ca Dumnezeu m-a ferit toata viata de lucruri grave... si Ii multumesc.

| ionuka a răspuns:

Pai de ce esti trist? ar trebui sa fi fericit gasesteti o prietena distreaza cu prietenii uita de toate iesi mai mult timp din casa sa te relaxez apucate de un sport! gaseste ceea ce te face fericit vorba mea este:"DACA NU RISTI, NU CASTIGI"