| Bixuuuuuu a întrebat:

Cine stie Past simple si Past continous? Explicati-mi si mie.

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Past simple:
S+VB(2)(ed).
Se foloseste pentu actiuni trecute, incheiate si nu se mai pot repenta.
I screamed=Am tipat
I didn't drink water.=Nu am baut apa.
We walked.=Noi ne-am plimbat.
Past Continous:
S+was/were+Ving
Actiuni in desfasurare, in trecut.
I was reading a book.Citeam o carte.
They were sleeping when I entered in the room.Ei dormeau cand am intrat in camera.
I was just walking when I started to remember him.Eu tocmai ma plimbam cand am inceput sa-mi amintesc de el.

1 răspuns:
| Niuuuu a răspuns:

Deci Past Simple sunt verbele la trecut precum be=was acesta e un verb iregulat dar sunt verbe regulate precum play si il bagam la trecut cu ed asa 'played' verbele iregulate le poti gasi pe net, darrestu regulate cele iregulate sunt cam putine. Past Continuos e verbele care se intamplam in fiecare zi si forma lor nu se schimba happy
Funda? puppy dog eyes