| Emmma_4212 a întrebat:

Care este diferenta dintre past simple si past continous?
Diferenta aceea " vizibila".

Răspuns Câştigător
| valahu a răspuns:

De exemplu : Past simple ->> I walked.
Past continuous ->> I was walking.

Parca past simple arata o actiune care a inceput si s-a terminat in trecut pana in momentul vorbirii iar past continuous de obicei "baga o actiune de fundal" adica in timpul careia s-a intamplat ceva. De ex: I was walking down the road WHEN a dog bit me.
Sper ca te-am ajutat. Funda? happy

4 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

La past continus actiunea se petrece in trecut dar continua si in prezent, pe cand la simplu e in trecut si puncthappy

| BluishAngel a răspuns:

Nu este deloc corect ce spune alin334.Past simple e o actiune ce a avut loc in trecut si e incheiata tot in trecut.Past continous este o actiune in desfasurare la un anumit timp din trecut intrerupta de o actiune din trecut de scurta durata.Cam asta e diferenta.

| Flowerz a răspuns:

Ex. verbul "a privi"-to watch
past simple: i watched, you watched...
past continous: i was watching, you were watching...

| KSD a răspuns:

Ing