| Chrish a întrebat:

Cine stie teorema lui pitagora?

Răspuns Câştigător
| Eka7Lyzza a răspuns:

Teorema lui Pitagora este una dintre cele mai cunoscute teoreme din geometria plană (euclidiană). Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei". Dacă se notează cu a\, şi b\, lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic, şi cu c\, lungimea ipotenuzei acestuia, atunci teorema lui Pitagora poate fi formulată algebric astfel:

a^2 + b^2 = c^2. \,

Teorema lui Pitagora este în acelaşi timp şi una dintre teoremele cele mai demonstrate (poate teorema cu cele mai multe demonstraţii independente), şi una dintre cele mai uşor demonstrabile. The Pythagorean Proposition, o carte scrisă de Elisha Scott Loomis şi publicată (în câteva ediţii) în America conţine 370 de demonstraţii, inclusiv una aparţinând fostului preşedinte american James Garfield.
Reciproca este adevărată: Oricare ar fi trei numere pozitive a, b, c astfel încât a2 + b2 = c2, există un triunghi cu laturi de lungimi a, b, c, iar unghiul dintre laturile de lungimi a şi b va fi drept.

--succes:*

2 răspunsuri:
| Th3eo a răspuns:

Cateta la patrat este egala cu suma impotenuzelor la patrat. deci daca cateta are 5 cm, o cateta 3 cm si cealalta 4 cm atunci teorema este cam asa:
5 la a doua = 3 la a doua + 4 la a doua

25=9 + 16

25=25

| paul_1387 a răspuns:

Teorema lui pitagora este patratul ipotenuzei este egal cu suma patratelor catetelor