| YuukiYou a întrebat:

Cine stie cum se poate demonstra teorema lui pitagora? fundawinking - si nu, nu e tema pentru ora de geometrie!

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| DmnProfesoara a răspuns:

E chiar foarte simpluwinking.Sa spunem ca ai un triunghi dreptunghic ABC. AB si AC sunt catetele,iar BC ipotenuza. => ca BC la patrat (sau la puterea a doua) =AB la patrat + AC la patrat.

Acolo este formula ce se desprinde din teorema care suna cam asa: Suma patratelor catelor la patrat este egala cu patratul ipotenuzei. Mda, stiu cam multe cuuuuvintelaughing) oh go on

Ca sa intelegi mai bine, iti porpun si o problemawinking
-triunghiul ABC
-m(A)=90 de grade => unghi drept
-AB=3 cm
-AC=4 cm
________________
BC=?
________________

triunghiul ABC
m(A) =90 => BC la patrat=AB la patrat +AC la patrat => (si inlocuiesti) BC la patrat=3 la patrat +4 la patrat => BC la patrat=9+16 => BC la patrat =25 => BC la 5 cm
Si gata ai rezolvat problema.laughing)) Daca mai ai ceva neclaritati, lasa-mi un msg privat.