| Kate21 a întrebat:

Cine va place mai mult : Hercule Poirot sau Sherlock Homles? In ce carte?
Mie imi place Hercule Poirot in,, Crima din Orient Expres" si,, Intalnire cu moartea" amandoua de Agatha Christie si inca nu am citit cu Sherlock Homles dar o sa citesc probabil in vacanta... si o sa mai citesc si cu Poirot (,, Crima din Orient Expres" nu am citit-o dar cealalta da)

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu nu am citit dar poate daca imi aduc aminte dupa ce le citesc o sa iti spun parerea mea.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Nu poţi face comparaţii, sunt diferiţi ca stil, caracter şi metodă, aşa cum sunt şi autorii cărţilor.Sherlock Holmes- Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu şi în povestirile din Aventurile lui Sherlock Holmes, Memoriile lui Sherlock Holmes, etc.Hercule Poirot apare în mult mai multe cărţi, cel mai mult mi-au plăcut Misterioasa afacere de la Styles, Crima în Mesopotamia, După funeralii, Răul sub soare, Cei cinci purceluşi, Elefanţii nu uită niciodată, Noaptea diavolului, Pisica printre porumbei, Moarte pe Nil, Uciderea lui Roger Ackroyd.Agatha Christie are şi alţi eroi-Miss Marple, Tommy şi Tuppence, etc.Trebuie să citeşti mai mult pentru a-ţi putea face o părere.

| Dean1996 a răspuns:

Eu nu am citit Sherlock Holmes dar am auzit ca este o carte foarte buna care merita citita, in orice caz mie imi place foarte mult stilul lui Agatha Christie, este Regina Crimei, iti recomand Crima din Orient express, este o carte buna, care merita citita, si este de asemenea plina de mister, ca mai toate cartile scrise de Agatha Christie, o carte care am auzit ca este foarte buna este,, Infernul Crimelor Tainuite" am auzit ca e superba.(nu am citit-o) dar mi-a fost recomandatahappy

Spor la citit!happy

| Antrax a răspuns:

Mie Sherlock Holmes Regele crimelor

si Crimele din Baltimore

| Ea.e. a răspuns:

Tot ce e de Agatha Christie

| sabilopod a răspuns:

Toate cartile agathei christie. love struck

| andreiwizard39 a răspuns:

Poirot...Mie mi-a placut Crima din Orient Expres, nici nu stii cine e criminalul sau in cazul acestei opere criminalii si la fiecare cuvant este ceva nou si interesant.Ps:am citit-o in 3 zile, eu citesc o carte intr-o luna chiar mai mult

Răspuns utilizator avertizat