| Alexis123bsb a întrebat:

Cineva de a 8-a? Ce faceti ca sa va simtiti motivati sa invatati? Eu una sincer nu mai pot.Simt ca o sa cedez psihic mai ales fiind o persoana ce uraste caldura si foarte prost organizata.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Jouliete a răspuns:

Ca sa inveti mai bine trebuie sa te organizezi pentru a crea un mediu placut in care sa vrei sa inveti, spre exemplu aranjeaza-ti cartile pe birou intr-o ordine, puneti o decoratie care iti place, asigurate ca ai destula lumina pentru a vedea clar, dar si sa fie liniste. Apoi stabileste-ți prioritatile adica invata mai intai unde sti ca nu cunosti prea multe adica nu incerca sa inveti doar ce e mai usor crezand ca sti, ci si ce e mai greu fiindca dupa aia ti se va parea mult mai simplu si ce e usor. Pentru temperatura ar fi bun un ventilator, daca nu poti avea, macar bea ceva rece ca sa te racoresti cand inveti. Si ar trebui sa iti stabliesti un plan cu anumite ore din zi in care te obligi sa inveti si apoi te obisnuiesti fiindca devine o rutina. Ca sa te motivezi trebuie si sa te vezi obtinand rezultatele dorite dar si cele rele pentru a-ti da seama ce ai putea simti daca s-ar intampla asta si nu ai invata, adica sa iti creezi o frica pentru a-ti da energia necesara sa incepi. Ca inceputul e cel mai dificil. Si nu te demoraliza ca e prea mult, încearca sa realizezi ca facând efort indelungat vei reusi sa termini. Pentru a te motiva poti de fiecare data dupa ce inveti sa iti oferi ceva dulce sau care iti place gen pentru a te premia pe tine insuti pentru munca depusa.