| Paula_7983 a întrebat:

Citate că mă simt bine, să-i demonstrez că a greșit

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

,,Te iubesc pentru că mă iubești:acesta e un schimb, dar nu e iubire. Te iubesc pentru că te iubesc, și nimic mai mult; te iubesc numai pentru că te iubesc: aci începe iubirea. Îți mulțumesc din suflet că te iubesc: acesta e cântecul iubirii. ''

| Gstefan a răspuns:

Ce ar fi sa nu traiesti in trecut, sa lasi persoana aceea in spate, si sa iti vezi de alte chestii?

Cu astfel de citatea dai doar dovada ca inca te gandesti la el.

| blueheart a răspuns:

"Sa-ti fie frica de dragoste, e ca si cum te-ai teme de viata, si cei care se tem sa traiasca sunt deja pe trei sferturi morti."

| blueheart a răspuns:

In viata trebuie sa inveti sa iubesti si sa fii fericit. Iar pentru a iubi nu inseamna sa privesti ci sa daruiesti, a iubi nu inseamna a cauta emotia dragostei, ci a avea, a te devota unei alte fiinte pentru viata pe care o ai de infruntat. Cand vei cauta sa iubesti cu adevarat si sa fii iubit, atunci vei fii fericit. Pentru ca fericirea e ca planta gingasa care pentru a inflori are nevoie de grija si efortul permanent al celor care vor s-o pastreze, efort construciv, efort de implinire si realizare. Cel care paraseste lupta rupe floarea si vrea sa se desfete singur cu frumusetea ei, nu stiu ca floarea fericirii nu traieste fara radacini si fara gradinarul cel bun care stie sa o ingrijeasca, si care trebuie sa fie cei doi tinerii care se iubesc….

| blueheart a răspuns:

Nu afli dragostea cand descoperi persoana perfecta, ci atunci cand vezi perfectiunea intr-o persoana imperfecta."(Sam Keen)