| adela93 a întrebat:

Cn imi explic si mie povestea cu sarea in bucate?

Răspuns Câştigător
| Bixx a răspuns:

Deci... sa vad daca'mi iese:

Deci.cand Imparatu' [culoarea Masii ca n'o mai stiu] le-a intrebat pe fete ei cat de muult il uibesc alea au zis :
-Tati, te iubesc ca mierea [ cred ca e era si expirata dar in finee.] (asta a zis aia mare.)
-Tati te iubesc ca zaharu' ori ceva de genu
Si aia mai mica si proasta a zis ca'l iubeste ca sarea'n bucate...
Lu tacso i'au venit dracii si a dat'o dracu afara din castel. Si aia mica s-a dus la [concurenta] Imparatu' [culaorea masii ca nici pe asta n'o stiu.] si ala a facut'o asistenta croitoresei sau ce'o fi aia.
Ideea e ca Aia Mica si fiu' Imparatului de'al 2-lea s'au casatoritt si la nunta toti aveau mancarea bunaa, numa' tacsoo aleia avea zahar si ce draci or mai fi fost prin mancare...

1: stiu sa scriu si corect
2: succes la inteles ce'am scris mai sus
3: intrebarea asta vebea p undeva pe la "conversatii" mai dupa mine.

2 răspunsuri:
| Lynnaedsalvatore a răspuns:

A fost o data un imparat care avea 3 fete. Muma acestora murise de curind. Intr-o zi el le chema pe toate 3 si le ruga sa-i spuna cit de mult il iubesc. Prima a spus ca il iubeste ca mierea, a doua - ca zaharul, iar a treia, cea mai mica i-a spus ca il iubeste ca sarea in bucate. Imparatul se infurie si o alunga pe fata de la curte. Fata pleca la drum pina ajunse la curtea altui imparat, o chelareasa aranjind-o ca ajutoarea celaresii. Nimeni nu gasea nici un motiv pentu a zice ca fata nu-si facea treaba cu cinste. In scurt timp vestea despre vrednicia si smerenia ajutoarei ajunse si la palat. Imparateasa o placu si o lua pe linga dinsa (unde se ducea imparateasa, se ducea si ea, lucra imparateasa, lucra si ea). Si avea imparateasa asta un fecior si ca de obicei, era foarte frumos. Intr-o zi au plecat imparatul si fiul la un razboi si cind s-au intors fiul era ranit. Fireste ca imparateasa prinse a boci si era mai tot timpul pe linga el. Intr-o zi el ii spuse masii ca ar fi vremea sa se insoare. Muma fu de acord spunindui ca ii va cauta o fata de treaba. El ii spuse ca fata e gasita si ii spuse ca fata era ajutoarea ei. Muma scrisni din dinti de la inceput, dar vazu ca fiul tot pe a lui o tine si fu de acord. Se organiza o nunta maaare si frumoasa, cu multi imparati si familiile lor. Fireste ca si tatal fetei era unul din invitati. Mireasa porunci bunatarilor ce mincare sa faca si singura facu tot acele feluri de mincare, doar ca in locul sarei din bucate, ea puse miere si zahar si dadu unei sluge credincioase porunca sa bage de seama sa puna felurile de mincare gatite de ea imparatului poftit dupa rugamintea ei. Imparatul poftit minca si nu prea, de cind veni se uita la mireasa si parca o cunostea, si parca nu prea. Intr-un final, imparatul se gindi sa guste si din bucatele altora sa vada daca portiile lor erau la fel la gust ca ale lui si observa ca a celorlalti erau mai gustoase. Se ridica de la masa si i se adresa imparatului socru intrebindu-l de ce numai mincarea lui are asa un gust, iar a celorlalti, era mai buna (daca ceilalti aveau sare in bucate...)! Imparatul socru dadu vina pe bucatar si ceru ca bucatarul sa fie tras la raspundere. Atunci mireasa se ridica si spuse toata povestea, imparatul poftit isi ceru iertare, fata iertindu-l si au jucat nunta cu totii fericiti.
Cam asa e. Sper ca te-am ajutat. Succes la ore!

| gabi45 a răspuns:

Credeam ca o inveti la gradinita dar se pare ca m-am inselat